Mix 2019. 04. 14.

Lokálne produkty, ktoré obstoja aj v zahraničí

To, že Komárno je mesto plné úspešných ľudí už vieme. Ale vedeli ste, že sa môžeme popýšiť aj lokálnymi produktami, ktoré obstoja svoje miesto aj zahraničí? V meste sa totiž nachádzajú šikovní ľudia, ktorí premenili svoju vášeň na podnikanie.

Eduardo a jeho čili farma

O tom, že štipľavé má každý rád svedčí Eduardo’s Chilli Farm v Hadovciach. Vo svojom repertoári má firma totiž radu čili omáčok podľa rôzneho stupňa štipľavosti. Čili omáčky vyrábajú výlučne vo svojej vlastnej čili dielni z papričiek z vlastného pestovania a bez pridaných konzervantov. Kulinárskym zážitkom je tiež ich domáca nakladaná zelenina medzi ktorými si môžete vychutnať i napríklad kaviár s čili. Ak by ste sa avšak rozhodli, že chcete byť pri zrode svojej čili papričky až od semiačka, firma ponúka aj kúpu vlastných semiačok či rastliniek. Bonusom je tiež možnosť zakúpiť si potreby pre pestovanie svojich papričiek.

Zdroj: eduardos.sk

Labyrint chutí s Chocomaze

Čokoládovňa Chocomaze vznikla na základe kreativity, o ktorú sa chcela majiteľka podeliť aj so svojimi kupujúcimi. U Chocomaze si môžete totiž navrhnúť svoju vlastnú čokoládu. Na základe čokolády z kvalitných surovín z celej Európy, Slovenska i Francúzska si môžete vysnívať svoju osobnú tabuľku nebíčka v ústach. Kombinovať môžete hmoty od bielej čokolády až po horkú a vybrať si môžete z klasickej tabuľkovej čokolády, alebo môžete v kombinácii ochutnať všetky tri príchute naraz. Vyšantiť sa môžete pri výbere posýpok od rôznych druhov lyofilizovaného ovocia, cez lieskovce a korenie až po 23-karátové jedlé zlato. O úspechoch firmy hovoria výhry z roku 2015, kedy čokoláda Pinot Noir získala prestížne ocenenie Great Taste Awards a čokoláda Salty´n Sweet ocenenie International Chocolate Award.

Zdroj: chocomaze.sk

Svetová káva z Hadoviec

Isto všetci vieme, že pestovaniu kávy sa na južnom Slovensku nedarí. Napriek tomu v Green Plantation nevešali hlavy a prišli na spôsob ako priniesť kvalitnú kávu nielen na juh ale i do celého Slovenska, ba i do sveta. Na ich stránke nájdete výberové kávy, ktoré vám budú doručené maximálne čerstvé, najneskôr 7 dní od upraženia. Firma si silno zakladá na označení príbehu kávy, čo predstavuje označenie pôvodu kávy, pričom zrná sú z fariem, ktoré rešpektujú prírodu i svojich zamestnancov. Z úcty k pestovateľom a rešpektom ku káve u nich nenájdete namletú kávu, nakoľko tá rapídne stráca čerstvosť. Green Plantation sa rovnako ako svojim klientom venuje aj milovníkom kávy, pre ktorých pripravujú triky a rady vo forme blogu, videí, podcastov o online školy kávy. Okrem tejto činnosti sa firma tiež môže popýšiť už aj svojou vlastnou farmou v Brazilíi, kde prvý symbolický zber môžu očakávať v rokoch 2019 až 2020.

Zdroj: gpkava.sk

Vášnivé gitary od GV Guitars

To, že hudba je hlboko zakorenená v nejednom z nás je nepochybné. Svoju lásku k hudbe, konkrétne ku gitarám sa rozhodla pretaviť do biznisu trojica hudobníkov v GV Guitars. Firma vznikla netradične, po autonehode, kedy si hudobníci museli svoje nástroje opraviť a zrekonštruovať samy. Táto skúsenosť im dopomohla k zisteniu, že si môžu vytvoriť aj vlastné gitary a basgitary. Na základe znalostí členov z oblasti matematiky, materiálovej vedy a dizajnu a skĺbením tradičných metód i nových inovácií je firma schopná firma priniesť kúsky jediné svojho druhu. Či už sa jedná o gitary z ich vlastnej tvorby alebo o gitary na základe požiadavky objednávateľa.

Zdroj: gvguitars.com

Tradičné syry z Gergina Farmy

Milovníci syra si nájdu svoje v syrárni Georgina Farm, kde sa majiteľka firmy venuje výrobe syrov už od roku 2010. Zo začiatku to boli len jednoduché syry pre rodinu, avšak hobby prerástlo do vášne, kedy už bolo potrebné nabrať ďalšie vedomosti v podobe kurzov a vzdelávacích pobytov v syrárňach v Európe. Dnes majiteľka disponuje syrárskou dielňou, kde pracujú s modernou technológiou na pasterizáciu mlieka a k dispozícii majú tiež boxy na zrenie syra. Produkty ako čerstvé alebo zrejúce kravské i kozie syry, tvarohové krémy, jogurty a výrobky z ricotty si môžete vychutnať bez umelých prísad, farbív a konzervantov. Dobroty od Georginy nájdete na trhoch, v reštauráciách alebo v kamennej predajni v Komárne.

Zdroj: syr.georginafarma.sk

Maja a jej voskové obrúsky

Prvé slovenské voskové obrúsky nevznikli náhodou. V rodine, kde vznikol nápad na založenie Maja Planet, eko a zero waste zmýšľanie nebolo žiadnou novinkou, tak bolo potrebné sa len chopiť možnosti. Práve tak sa rozhodla Mária, ktorá prvotne výrobu obrúskov považovala len za hobby a rozdávala ich len svojim polievačom na Veľkú Noc. Od toho dňa sa v ich domácnosti neobjavil ani jeden plastový sáčok. Ručne vyrobené voskové obrúsky a vrecúška vznikli spojením 100% bavlnenej látky s včelím voskom, jojobovým olejom a živicou z borovice. Chlebíky, syry či zeleninu si tak môžete užiť čerstvé, tak, že neublížite prírode.

Zdroj: majaplanet.com

Poznáte niektorý zo spomenutých produktov? Podeľte sa aj so svojimi priateľmi, aby sa zvýšilo povedomie o miestnych firmách!