Ľudia sa boja
Komárňania začali vyhľadávať kurzy sebaobrany, strach majú viac z Komárňanov ako z imigrantov.
„Ľudia sa boja,“ tvrdí Róbert Szayka, ktorý sa venuje bojovému umeniu Kempo Karate už 26 rokov, je prezidentom Slovenskej federácie Kempo a tiež viacnásobným majstrom sveta. Vedie aj kurzy sebaobrany. Myslí si, že obyvatelia Komárna ale i celého Slovenska pociťujú znižovanie bezpečnosti.
Chýba disciplína
Dôvodom prihlásiť sa však nie je iba téma imigrantov, ale aj celková nálada a znižujúca sa bezpečnosťv krajine. Ako je možné, že minister spravodlivosti a policajný prezident tvrdia opak? „Neviem,“naznačí. Kurzy sebaobrany sú čoraz populárnejšie nielen u nás, ale aj v iných mestách. Róbert Szayka si myslí, že dôvodom je aj to, že Slováci už nechodia na povinnú vojenčinu a tak ich nikto nenaučí, ako sa brániť, či držaťzbraň. „Kempo trénuje fyzičku, ale mení aj zmýšľanie človeka, zvyšuje disciplínu,“tvrdí. Aj to je dôvod, prečo je toto bojové umenie nevhodné pre ľudí s bočnými úmyslami. „Keďpríde niekto na tréning s tým, že chce zo seba spraviť gangstra, dlho u nás nevydrží,“ hovorí. Komunita je totižprísne štruktúrovaná podľa hodností. Potvrdzuje to aj Marek Mihály, ktorý je tajomníkom federácie. „Čo majster povie, to je rozkaz a tieto typy ľudí to neznesú.“ Hierarchia jednoducho nepustí.
Chodia aj policajti
Kempo je podľa R. Szayku na sebaobranu veľmi dobré bojové odvetvie. Na rozdiel od iných totiž zapája až päť rôznych fáz, ktorými môžu obete útoku reagovať na protivníka. „Učíme kopy, údery, lakte a kolená, hody a boj na zemi. Iné bojové umenia sa sústreďujú iba na niektoré z týchto alternatív,“hovorí. Do tréningu zapája aj momenty prekvapenia a jeho žiaci majú v lete možnosť ísť na týždenný tábor spojený s tréningami, kurzami, či prednáškami. Napríklad aj o tom, kde je čiara medzi oprávnenou sebaobranou a ublížením na zdraví. Cvičenci si pod vedením trénera v špeciálnych tímoch môžu vyskúšaťRóberta Szayku po 26 rokoch v tomto odvetví a viacerých svetových tituloch užkaždý rešpektuje. Bol to on, kto na Slovensko toto bojové umenie priniesol z Maďarska a založil tu federáciu. Sebaobrane učil aj policajtov, či vojakov, vyhľadávajú ho súkromné bezpečnostné služby, ale kurz viedol aj na Univerzite Jánosa Selyeho. Je presvedčený o tom, že Kempo je vhodné pre každého. Trénuje deti i dospelých, mužov aj ženy, dokonca celé rodiny. „Je jedno, či sa len chcete naučiťbrániť, alebo aj postupovať v hierarchií a súťažiť,“dodáva. Vedie kurzy v Komárne v priestoroch ZŠ na Eötvösövej ulici, v Dunajskej strede, ale aj v Bratislave.
Bojíme sa našich
O imigrantoch sa podľa R. Szayku začalo na tréningoch hovoriť v lete, kedy sa spravodajstvo začalo postupne venovať takmer výhradne tejto téme. Nálada obyvateľov sa postupne začala zhoršovať a to vyústilo vo zvýšený záujem o kurzy sebaobrany. „V mnohých prípadoch to ale bola skôr kombinácia s inou motiváciou,“hovorí. Ženy sa boja ísť po ulici za tmy a muži chcú pôsobiť v krízových prípadoch istejšie. „Je pravda, že v Gabčíkove je sebaobrana vyhľadávanejšia, no nie je dobré ak ľudia škatuľkujú všetkých utečencov, či migrantov do jednej skupiny. Je to nebezpečné,“uzatvára.