Región Dél-komárom 2022. 08. 24.

Maďarský Komárom chystá pestrú rozlúčku s letom

V ponuke budú výstavy, jazz a muzikál. Miestom konania bude Hviezdicová pevnosť a Monoštorská pevnosť.

Výstavu „Vtedy a dnes“ amatérskeho fotografa Ferenca Sziliho je stále možné navštíviť v pevnosti Monostori.

„Fotografovať som začal ako 14-ročný, vtedy samozrejme legendárnym fotoaparátom Pajtás. Potom, s príchodom digitálnej éry, som sa čoraz viac ponáral do tajomstiev fotografie. Pevnosť Monostori bola vždy môjmu srdcu blízka. Ide o luxusné zariadenie, ktoré neustále ukazuje svoju novú tvár, takže vždy ponúka vzrušujúce témy. Pred pár rokmi sa mi dostal do rúk čiernobiely album Zsolta Olafa Szamódyho z roku 1991 zobrazujúci pevnosť, ktorý vznikol po stiahnutí sovietskej armády. Bol som šokovaný, keď som zistil, že mnohé z mojich nastavení a pozorovacích uhlov sa zhodujú so Zsoltovými fotografiami z tej doby. Oslovil som ho a on súhlasil, že vystaví svoje fotografie z pred troch desaťročí spolu s mojimi fotografiami z posledných rokov. Takto sa zrodila táto kolekcia 18 fotografií,“ povedal Ferenc Szili.

A keď už sme pri pevnosti Monostori, určite si pozrite staronovú expozíciu zariadenia, ktorá predstavuje zbrane minulých storočí.

Od kultúrneho manažéra pevnosti Attilu Turbóka sme sa dozvedeli, že výstava otvorená 21. augusta nadväzuje na predchádzajúcu výstavu súkromného zberateľa z Taty Richárda Sajtosa. Nové predmety ponúkol na prezentáciu Alex Gálik. Tentoraz bude vystavených menej zbraní, viac uniforiem, viac domácich potrieb a fotografií, prevažne tých, ktoré sa našli v Komárome.

A ak by toto všetko nestačilo, v piatok 26. augusta od 19:30 v Hviezdicovej pevnosti si môžete zakúpiť vstupenky na akustický koncert niekoľkonásobnej nositeľky cien Artisjus a Emerton Andrey Malekov a oceneného klaviristu-skladateľa Jágra. Formácia, ktorá existuje od roku 2016, je špeciálnym projektom, ktorý spája prvky jazzu, gospelu a soulu.

Na záver týždňa a zároveň aj leta sa v pevnosti Monostori so začiatkom o 19:30 v nedeľu večer o 19:30 predstaví muzikál Made in Hungária, ktorý skúma život Miklósa Fenyőa a založenie legendárnej kapely Hungária v prevedení Magyarock Dalszínház.

Zdroj: komarom.hu