Región Dél-komárom 2021. 03. 03.

Maďarský Komárom intenzívne očkuje svojich obyvateľov

Ako aj na Slovensku, tak aj Maďarska sa dotkla tretia vlna koronavírusu. Pre mesiacom evidoval Komárom v Maďarsku približne 30-40 infikovaných, dnes sa počet vyšvihol na 200. V dôsledku britskej mutácie sa do rizikovej skupiny zaraďujú už aj vekové kategórie okolo 30, 40 a 50 rokov.

„Okrem mnohých zlých správ, môžeme povedať aj niečo pozitívne. Počet zaočkovaných sa v poslednej dobe výrazne zvýšil. Medzi 5. a 8. týždňom bolo očkovaných 264 občanov Komáromu, čo sa v 8. týždni zvýšilo na 316,“  informoval dr. Csaba Kancz.

Čínska vakcína dorazí aj do župy Komárom-Ostrihom. Poukázal na to, že táto vakcína je tiež úplne bezpečná, čím ďalej rozširuje škálu vakcín, ktoré je možné používať. Mladší chronickí pacienti môžu v týchto dňoch dostať vakcínu Astra Zeneca. Podľa vládneho komisára sú registrovaní žiadatelia stále očkovaní vakcínami Pfeizer a Sputnik V v nemocnici Jánosa Selyeho v Komárome v Maďarsku.

Dr. Csaba Kancz vyzdvihol účinnosť čínskej vakcíny. Na svojom brífingu uviedol, že táto vakcína u starších ľudí vytvára extrémne silnú imunitu voči koronavírusom. Očakáva sa tiež, že táto vakcína poskytne silnejšiu ochranu pred zmutovaným vírusom. „Všetky vakcíny uvedené na trh v Maďarsku sú bezpečné a účinné proti vírusu. Je oveľa lepšie podať vakcínu, ako sa báť infekcie v zraniteľnej situácii.“

„Choroba postihuje mladých aj tých v strednom veku,“  informoval dr. Loránd Kreft-Horváth, zástupca primátora pre zdravie. Dodal, že s touto mutáciou je veľa komplikácií a zvýšil sa aj počet hospitalizovaných. Zástupca zdôraznil, že je obzvlášť dôležité, aby sa v nasledujúcom období uvedená veková skupina, ako aj obyvatelia Komáromu pracujúci v priemyselnom parku a rôznych inštitúciách, snažili vyhnúť osobným návštevám starších príbuzných a príbuzných celkovo.

„Vírusová mutácia je teraz veľmi rozšírená! Všetci si želáme, aby sa tomuto veľmi agresívnemu vypätiu vyhýbali starší ľudia a chronicky chorí. Tomu môžeme zabrániť iba spoluprácou a disciplínou,“ uviedol dr. Kreft Horváth Loránd.

V prvom rade primátor Dr. Attila Molnár poďakoval pracovníkom za ich tvrdú prácu. Pokiaľ ide o súčasnú situáciu v meste, uviedol, že takmer neexistujú žiadne inštitúcie, ktoré by vírus nezasiahol. Čísla ukazujú, že choroba sa šíri hlavne v uzavretých komunitných priestoroch.

„Všetko nasvedčuje tomu, že máme za sebou veľmi ťažké obdobie. Žiadam všetkých obyvateľov Komáromu, aby boli vytrvalí a disciplinovaní. Noste masku, používajte dezinfekčný prostriedok na ruky, držte sa v bezpečnej vzdialenosti a podľa možnosti sa očkujte. Starajme sa o seba a starajme sa o druhých,“ uzavrel starosta.

(Zdroj: komarom.hu)