Mesto 2017. 02. 07.

Medzi dvoma Komárnami by jazdil elektrický autobus

Ak bude projekt úspešný, tak by medzi Komáromom a Komárnom jazdil elektrický autobus, ktorý by zabezpečoval prepravu osôb zadarmo. Podľa plánov by vozidlo bolo vyrobené v čínskej firme BYD, ktorá sa chystá do priemyselného parku v Komárome.

Žiadosť o grant podali počas minulého týždňa v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Maďarsko – Slovenská republika v aplikačnom systéme Interreg. Nakoľko mesto Komárno nemôže podávať toho času granty (je na čiernej listine), preto žiadosť podávala príspevková organizácia Comorra Servis. Maďarskými partnermi projektu je mesto Komárom a firma Volánbusz.

Ak pôjde všetko podľa plánov, tak autobus vyrobí čínska firma BYD zaoberajúca sa výrobou autobusov – ako referenciu. Továreň by následne zabezpečila aj opravu v záruke počas piatich rokov.

Výhodami elektrického autobusu sú, že nie sú žiadne výfuky, ponúka vyšší komfort pre cestujúcich, je šetrný k životnému prostrediu a jeho prevádzka je oveľa lacnejšia (na 100 km má spotrebu vo výške 2 eur). Cestujúci by zas mohli cestovať zadarmo z jedného brehu Dunaja na druhý.

Vedenie mesta okrem toho by v budúcnosti zakúpilo aj jeden alebo dve elektromobily pre mestskú políciu. S elektromobilmi majú veľmi dobré skúsenosti už mestské polície v Dunajskej Strede, v Šali, ale aj v Nových Zámkoch. Nakoľko náklady na elektromobily sú oveľa nižšie, preto by ušetrené peniaze mohli použiť na ďalší vývoj.

-drá-

Pozrite sa, takéto dve policajné elektromobily jazdia v Dunajskej Strede od októbra minulého roku:

Fotó: Dunaszerdahelyi
Foto: Dunaszerdahelyi
el07
Foto: Dunaszerdahelyi