Mesto 2013. 01. 04.

Mesto Komárno prepustí minimálne 10 percent zamestnancov

Komárno musí šetriť a aj príjmy sú nižšie. Bude sa preto prepúšťať aj na mestskom úrade. O prácu príde asi 10% zamestnancov.

Aj radnica príde o zamestnancov. FOTO: Tomáš Kottra

Mesto Komárno bude musieť v roku 2013 prijať tvrdé racionalizačné opatrenia. Ako povedal primátor Anton Marek, zo 160 zamestnancov radnice bude musieť odísť minimálne desať percent, čiže 16 ľudí. Ako prví odídu dôchodcovia a zamestnanci, ktorým sa končí zmluva.

Prepúšťanie podľa Mareka nebude ľahkým krokom pri súčasnej vysokej miere nezamestnanosti. Pristúpiť však k nemu bude treba, lebo hospodárske problémy Komárna sa v roku 2012 prehĺbili. Do mestskej kasy pritieklo menej peňazí, ako sa očakávalo.

Problémom je aj prijaté memorandum Združenia miesta a obcí Slovenska a Vlády SR, podľa ktorého majú mestá a obce na Slovensku ušetriť päť percent na mzdových nákladoch a desať percent na tovaroch a službách. „Treba povedať, že to je veľmi silné obmedzenie, čo sa nedá zvládnuť. Neviem si predstaviť, že nejaká samospráva dokáže tých 15 percent nejako usporiť. Ľahko sa to povie, ale bude sa to musieť odraziť v zamestnanosti v jednotlivých samosprávach,“ myslí si Marek.

Ďalšie peniaze sa mesto snaží získať na miestnych daniach a poplatkoch, napríklad poplatok za odpad ide od 1. januára 2013 hore o 8,5 eura. Obyvatelia budú platiť po novom 27 eur za osobu a kalendárny rok. „Mali sme jedno z najnižších smetných na Slovensku – 18,5 eur. Celoslovenský priemer je okolo 27 – 28 eur na osobu,“ vysvetlil Marek. Podľa prepočtov radnice predstavujú skutočné náklady mesta na odvoz komunálneho odpadu na obyvateľa 36 eur. „Ročne dopláca mesto skoro pol milióna eur, lebo sú aj mnohí neplatiči,“ podotkol primátor. Zvyšujú sa aj poplatky v zariadeniach sociálnych služieb, zníži sa finančná podpora mesta pre školské kluby.

TEXT: SITA

Vyjadrite svoj názor