Mesto 2020. 11. 18.

Mesto sa zbaví Disneylandu na hranici

Viacerí sa pozastavili nad herňou na hranici s Maďarskom, ktorá bola nielen gýčová, ale kvôli ostrému osvetleniu aj nebezpečná pre dopravu. Toto sa dnes už zmenilo.

V posledných týždňoch budova zhodila plagáty a aj intenzívne osvetlenie. Budova aj naďalej bude slúžiť svojmu pôvodnému účelu, avšak hovoríme už o viac estetickom vzhľade.

O detailoch sme sa spýtali primátora Bélu Keszegha. Ten nám povedal viac o zmene.

„Tento proces je výsledkom dlhého boja. Majiteľ budovy nebol veľmi nápomocný, ale nájomca z Maďarska pochopil, že je pre nás ťažké prijať takýto pohľad pri vstupe do mesta. Všetky dostupné prostriedky sme využili na to, aby sme ich donútili ku zmene… Nakoniec sa nájomca z Maďarska postavil k veci korektne, pochopiac prosbu Komárňanov. Tlmočili sme, že intenzívne osvetlenie je pre nás neprijateľné a, že by sme prijali diskrétnejší a viac estetický vzhľad. Toto je brána do nášho mesta  a po viacerých rokoch zanedbávania chceme postupne urobiť poriadky. Rekonštruovať sa budú aj susedné budovy, mesto už obnovilo osvetlenie a na jar sa tiež vysadia kvety,“ hovorí Béla Keszegh.

Počas roka sa uskutočnila rekonštrukcia budovy, ktorá patrí pod ministerstvo financií, ale renovačné práce prebiehajú už aj na druhej strane. Tá strana je v súkromných rukách, reštaurácia a iné služby by tam mali byť v prevádzke. Za budovou sa hovorí aj o možnej výstavbe parkovacích miest.

„S prevádzkovateľmi kasína sa nám podarilo dohodnúť aj na tom, že sa postarajú o okolitú zeleň a o premaľovanie hrdzavého zábradlia. Týmto by bolo postarané o celý areál,“ dodáva Béla Keszegh. Aktuálny vzhľad ešte stále nie je finálny.

Naďalej sa naskytá otázka, či je v meste potrebných toľkoto herní, po ktorých je dopyt kvôli sprísneniam v Maďarsku. Ale jednoznačne nie je jedno, ako pôsobia tieto herne na vzhľad mesta. Je ale isté, že vstup je celkovo obmedzený. Notorických hráčov miesta sledujú a maloletí majú zakázaný vstup. Herňa na hranici slúži viac-menej hráčom z Maďarska a je nepochybné, že mestu prináša veľký zisk.

Pozitívnou zmenou prešiel aj Európa Hotel a Kasíno, ktoré nie len esteticky prinieslo nový vietor do plachiet mesta, ale poskytlo v kasíno časti až 60 ľuďom zamestnanie a celkovo hotelu zas viac ako 100 ľuďom.

Zdroj: sziakomarom.sk