Šport 2019. 12. 09.

Miriama Szászová – 8 titulov Majsterky SR starších žiakov pre náš klub Delta Komárno

Po minulom víkende, kedy Alex Kušík získal senzačných 7 juniorských titulov Majstra SR, pokračoval seriál Majstrovstiev SR šampionátom starších žiakov v krátkom bazéne, ktorý sa uskutočnil od 29.11.2019 do 1.12.2019 v Dolnom Kubíne.

Klub Delta pod vedením trénera Michala Knihára reprezentovali Ema a Miriama Szászovové. V tejto vekovej kategórii nám vyrastá množstvo výborných plavcov, čo sa odzrkadlilo aj na výborných výkonoch. Ema Szászová sa predstavila v krauliarskych disciplínach. Jej zvýšené tréningové úsilie v poslednom období dokázala pretaviť do osobných rekordov na 400m voľným spôsobom a 50m voľným spôsobom. Tieto časy jej stačili na umiestnenie v druhej polovici štartovacej listiny.

Miriama Szászová sa predstavila až v 10 disciplínach.  Prvý deň sa predstavila v disciplínach 400m voľným spôsobom, 200m polohové preteky a 100m znak. Vo svojej vekovej kategórii nenašla premožiteľku a získala prvé tri tituly Majsterky SR. Predovšetkým na 400m voľným spôsobom dominovala výrazným spôsobom, keď porazila aj všetky o rok staršie súperky. V sobotňajšom doobedňajšom programe pridala svoj štvrtý titul v disciplíne 100m voľným spôsobom. Nabitý program ju čakal v sobotu poobede, keď sa predstavila postupne na 200m voľným spôsobom, 400m polohové preteky a 200m znak. V tejto náročnej kombinácii opäť nenašla súperku a pridala ďalšie tri tituly majsterky SR. Výsledkovo potešila predovšetkým na  400m polohové preteky, kde si zaplávala takmer 9 sekundový osobný rekord. Posledný deň sa predstavila v disciplínach 100m polohové preteky, 50m voľným spôsobom a v najdlhšej disciplíne 800m voľným spôsobom. Prvé dve disciplíny nepatria medzi jej najsilnejšie, avšak aj tak dokázala získať na 100m polohové preteky striebro. V poslednej disciplíne (800m voľným spôsobom) nadelila v druhej poradí priepastných takmer 37 sekúnd a časom 9:32,05, nielen získala ôsmy titul ale vytvorila nový rekord SR 12 ročných plavkýň.

Celkovo náš klub získal  osem zlatých a jednu striebornú medailu čo nám vynieslo senzačné 2. miesto v medailovej bilancii spomedzi všetkých klubov. Miriama Szászová zatiaľ získala na jednotlivých Majstrovstvách SR v plávaní až 57 titulov Majsterky SR!

Michal Knihár tieto majstrovstvá SR boli pre nás veľmi významné, a to nielen vďaka dosiahnutým výsledkom ale hlavne nám ukázali kde sa musia naše plavkyne zlepšiť v ďalšom tréningovom procese. Vyrastá nám totiž generácia plavcov, ktorí ak budú mať vytvorené dobré podmienky môžu v plávaní dosiahnuť výborné výsledky. Našich plavcov čaká ešte účasť na Majstrovstvách SR dospelých a štart na prestížnom Györ open. V našom klube pracujeme predovšetkým so zameraním na vrcholové – športové plávanie a snažíme sa našim plavcom vytvoriť čo najlepšie prostredie na to, aby podávali čo najlepšie výsledky. Naša cesta sa ukazuje ako správna, nakoľko už na druhom šampionáte sme dokázali konkurovať tým najväčším a najsilnejším klubom zo Slovenska a obsadili sme v hodnotení klubov druhé resp. tretie miesto, čo je obrovský úspech.

Za dosiahnuté výsledky patrí vďaka trénerovi Michalovi Knihárovi, ostatným plavcom nášho klubu, všetkým rodičom, mestu Komárno, vedeniu Z.Š. J.A.Komenského a všetkým priaznivcom nášho klubu za vytvorenie výborných podmienok, bez ktorých by sa tieto výsledky nedali dosiahnuť.