Šport 2019. 06. 25.

Miriama Szászová získala 9 titulov Majsterky SR

Plavci Delta klubu Komárno sa zúčastnili na Majstrovstvách SR starších žiakov, ktoré sa uskutočnili od 21.6.2019 do 23.6.2019 v Košiciach. Pod vedením trénera Michala Knihára náš klub a Komárno reprezentovali Miriama Szászová a Ema Szászová.

Miriama Szászová mala nabitý program nakoľko sa predstavila až v 9 z 13 individuálnych disciplín, ktoré boli na programe Majstrovstiev SR. V piatkovom programe sa najprv predstavila na 400m voľným spôsobom, kde zaplávala čas 4:49,33 a získala pre náš klub prvé zlato. Nasledovala 200m polohovka a hneď na to aj 100m znak. V oboch týchto disciplínach opäť nenašla premožiteľku a po prvom dni mala na svojom konte už tri majstrovské tituly. Sobotňajší program začala 100m voľným spôsobom, ktorý vyhrala časom 1:02,74. V poobedňajšom programe plávala veľmi ťažkú kombináciu disciplín 200m voľný spôsob, 400m polohové preteky a 200m znak. V prvej z nich zvíťazila časom 2:14,97 a len o pár stotiniek zaostala za svojim osobným rekordom. Na dlhej polohovke podala výborný výkon a získala zlato v novom osobnom rekorde časom 5:29,07. V poslednej sobotňajšej disciplíne opäť zlepšila svoje osobné maximum a časom 2:30,28 pridala svoj siedmy titul. V nedeľu sa najprv predstavila na 50m voľným spôsobom, kde sa jej súperky dokázali najviac priblížiť, avšak časom 28,68 nielenže získala Ďalšie zlato ale zlepšila si opäť aj osobný rekord. Poslednou disciplínou bolo 800m voľným spôsobom, kde časom 9:53,86 ušla v druhej v poradí o priepastných takmer 34 sekúnd. Ziskom 9 titulov Majsterky SR starších žiakov sa stala vôbec najúspešnejšou účastníčkou Majstrovstiev SR a zaplávala tiež zaplávala najhodnotnejší výkon svojej vekovej kategórie.

Ema Szászová sa predstavila na všetkých tratiach voľným spôsobom. V jej ročníku sa ako každým rokom zišla výborná konkurencia, pričom viacero dievčat je pomerne vyrovnaných. Najlepšie umiestnenie dosiahla na 800m voľným spôsobom kde skončila 13. Na polovičnej trati obsadila o jednu priečku horšie miesto. V kratších disciplínach sa pohybovala na úrovni polovice štartového poľa.

Michal Knihár: „Majstrovstvá Slovenska starších žiakov boli z časti poznamenané zlou kvalitou vody, ktorá bola spôsobená technickými problémami a následnou zvýšenou hladinou chlóru, v prvých dvoch dňoch pretekov, čo do značnej miery ovplyvnilo výkony plavcov. Podmienky mali síce všetci rovnaké ale zaplávalo sa málo osobných rekordov. Mimi mala asi najbohatší program spomedzi všetkých účastníkov a bolo potrebné si rozložiť sily na všetky disciplíny nakoľko vždy súperila s inými plavkyňami. Vďaka dobrej príprave toto bez problémov zvládla. Na Majstrovstvách SR za posledné tri roky získala 49 titulov Majsterky SR pričom na najvýznamnejšom podujatí ešte nenašla ani raz premožiteľku! Na udržanie tejto výkonnosti je ale potrebné vytvorenie výborných podmienok tak na prípravu v bazéne ako aj suché tréningy. Našim prvým veľkým medzinárodným cieľom bude EYOF 2021, ktorý sa uskutoční v Banskej Bystrici a už teraz sa v tréningovom procese nane  zameriavame. Ema za posledná dva roky veľmi vyrástla a trochu sa aj trápila. V poslednom období ale už sme zaznamenali zlepšené výkony a úspechom je, že sa dostala pri tak veľkom počte prihlásených na všetky prihlásené disciplíny (v niektorých bolo až trojnásobne viac prihlásených ako bola kapacita podľa rozpisu.“

Celkovo hrdo môžeme zhodnotiť, že naši plavci výborne reprezentovali náš klub ako aj mesto Komárno na takto významnom podujatí. Našim športovcom a trénerovi k dosiahnutým výsledkom gratulujeme a pokračujeme ďalej v letnej príprave na druhú časť sezóny.