Šport 2011. 02. 23.

Na horúcej prievidzkej pôde sme porazili Baníkov!

Po kvalitnom a napínavom domácom zápase so Spišskou Novou Vsou s výherným rozuzlením pre ‚Obuvníkov‘, cestovali naši hráči na horúcu palubovku Prievidze, s ktorou sme pred zápasom mali priaznivú bilanciu 3:0. Neustále silnejúci tím súpera je však čiernym koňom konca Extraligy a ôsmeho postupového miesta sa určite nemieni vzdať, v prípade výhry by sa dokonca posunuli vyššie.

Úvod vyšiel lepšie domácej Prievidzi, keď vyhrávala na začiatku štvrtej minúty 9:4 potom sme ale šnúrou 2:9 otočili na 11:13 a od toho momentu až do konca prvej štvrtiny bol stav prakticky neustále vyrovnaný. Na konci štvrtiny sme mohli vyrovnať, no Martins Berkis minul jeden z troch trestných hodov, ktoré mu rozhodcovia pridelili pre faul pri streľbe spoza ublúka. Štvrtina tak skončila mierne priaznivým stavom pre domácu Prievidzu – 25:24.

Druhú časť hry sme začali rozpačito a súper šiel do vedenia o šesť bodov. Potom v trestnom území súpera stratil loptu Burrows, no pohotový Jones ju súperovi vzal a ‚nabil‘ Kinovi na pekný alley-oop, no to sa už písala tretia minúta druhej štvrtiny a šlo o naše prvé body. Potom znížil trojkou Mišinský, no Baníci nám opäť trochu ušli. Hral sa bojovný a napínavý basketbal na oboch stranách, hráči mali v tejto fáze ale problém trafiť do koša. Nám to trvalo ďalších dve a pol minúty, no za stavu 34:29 pre domácich prišli chvíle Mareka Juríka, ktorý dvoma trojkami po sebe otočil stav a následnou presnou prihrávkou zo streľby našiel voľného Johnsona, ktorý už nemal problém zakončiť. Trinásť sekúnd pred koncom potom vyhrávala Prievidza o bod, no skvelý výpad do koša vymyslel Vlado Klár podobne, ako keď otváral skóre zápasu. Tentoraz dokonca s faulom cez dvoch hráčov uzatvoril prvý polčas na 40:42.

Takmer počas celej tretej štvrtiny sme viedli, jediným momentom, kedy tomu tak nebolo, bol stav 49:48. Dostali sme sa do vedenia najviac o štyri body a aj to kontrovali Prievidžania dvoma trojkami. Posledné dve minúty potom patrili Martinsovi Berkisovi. Najprv zakončil za dva body a potom v rozpätí ani nie štyridsiatich sekúnd strelil súperovi dve trojky, čím zvýšil vedenie MBK Rieker Komárno na 59:68. Tento stav bol zároveň aj najvyšším vedením nášho mužstva.

To ale napokon zmizlo. Corey Hallett totiž otvoril štvrtinu svojou treťou trojkou v zápase. Po krátkom bezútešnom basketbale Kareem Johnson fauloval domáceho Szalaya, čo rozhodcovia uznali ako nešportový faul. Túto šancu si však Prievidžania sami premárnili, keďže Szalay trafil iba jeden trestný hod a Kareem svoju chybu odčinil ziskom lopty a rýchlym individuálnym protiútokom so zakončením za dva body. Na konci tretej minúty pridal Hallett štvrtú trojku a znížil na 68:73. Ďalší kôš z hry sa nám potom podarilo dať až dve a pol minúty pred koncom zápasu, keď nás z trápenia vykúpil dobre hrajúci Jurík – 73:76. V samotnej koncovke potom zlyhal domáci Szalay, keď stratil dve lopty po sebe a odoprel svojmu tímu šancu na zvrat v posledných sekundách. Na body chudobná posledná štvrtina teda skončila za pre nás priaznivého stavu 75:78.

„Bol to veľmi ťažký zápas. Prievidza má silné družstvo. Po zlom začiatku sezóny sa jej hráči rozbehli, majú dobrého trénera. Domáci ukázali svoje kvality, najmä v prvom polčase, kedy viedli o šesť bodov, no potom sme zvýšili koncentráciu, vyvarovali sme sa hluchých miest a strhli sme vedenie na svoju stranu. Keď sme vyhrávali na konci tretej časti o deväť bodov, povedali sme si, že už nesmieme svoj náskok premrhať. Prievidžania však zabojovali, zdramatizovali záver, no tesné vedenie sme udržali. Myslím si, že Prievidza napriek prehre nebude chýbať v play-off, podala kvalitný výkon.“
Krunoslav Krajnovič (Tréner MBK Rieker Komárno) po zápase

BC Prievidza – MBK Rieker Komárno 75:79 (25:24, 15:18, 19:26, 16:11)
Najviac bodov: Berkis 20 (3 trojky), Burrows 17 (8 doskokov), K. Johnson 11 (11 doskokov)
TH: 17/13 – 14/9, trojky: 6 – 8, fauly: 11 – 16, rozhodovali: Janáč, Kuzmiak a Lamoš, 2100 divákov

10. Inter 31 10 21 41

Tím pod vedením trénera Krajnoviča sa pomaly pretvára, hráči dostávajú inú porciu času a vyzerá to tak, že sa koncentrujú počas celého priebehu zápasu, čím sa eliminujú výpadky, ktoré nás môžu stáť prehratý zápas aj napriek vedeniu o viac ako 20 bodov. Posledné dva zápasy sme s ťažkými súpermi vyhrali, navyše sme ukázali silu kolektívu, keďže išlo o náramne náročné stretnutia. Do konca sezóny nás ale čakajú už len takéto zápasy, veď vo zvyšných štyroch zápasoch pocestujeme do Handlovej a do Nitry, doma privítame posilnenú Žilinu a nepríjemnú Banskú Bystricu.

Potom už nasledujú zápasy play-off. Týmto kolom sme si posilnili postavenie v tabuľke, no Levice i Handlová majú o zápas menej a relatívne ľahší los na konci tohtoročnej sezóny, plus vzájomný zápas. Treba veriť, že zvládneme vyhrať aspoň tri zo štyroch zápasov, kľúčový bude samozrejme ten v Handlovej 9.3.2011. KOMÁRNO DO TOHO!

TEXT: Tomáš Kottra

Ostatné zápasy 38. kola Extraligy

BK Váhostav-SK Žilina – BK Iskra Svit 94:70 (25:18, 19:22, 24:8, 26:22)
Najviac bodov: Podhorský 21, McCoy 16, Carter 15 – Čosič 22, Znanec 17, Bilík a Míčka po 12
TH: 17/11 – 18/16, trojky: 9 – 6, fauly: 16 – 23, rozhodovali: Ženiš, Tomašovič a Turčin, 600 divákov

V prvom polčase bol priebeh vyrovnaný. Domáci Žilinčania si počínali kolektívnejšie, hostia zo Svitu ťažili z výbornej hry dirigenta Čosiča, ktorý aj presne zakončoval. Po prestávke mala Žilina vynikajúci nástup a v tretej štvrtine prakticky rozhodla o svojom víťazstve, keď túto časť získala jasne 24:8. V záverečných desiatich minútach už iba kontrolovala svoj náskok.

BK 04 AC LB Spišská Nová Ves – ŠKP Banská Bystrica 80:64 (23:14, 28:10, 13:15, 16:25)
Najviac bodov: L. Johnson 20, Jefferson a Baldovský po 13 – Hovaňák 14, Rendla 8, Dorazil 7
TH: 19/14 – 11/9, trojky: 4 – 7, fauly: 16 – 17, rozhodovali: Mlynský, Šarišský, Brziak, 1000 divákov

Od úvodného hvizdu rozohrali Spišiaci kolotoč moderných rýchlych kombinačných akcií, a hoci sa im nedarila streľba spoza oblúka, už do prestávky viedli o priepastných 27 bodov (51:24). Po obrátke dali domáci „nohu z plynu“ a Banskobystričania vyrovnali hru, ale manko z prvej polovice zápasu už nezmazali. Zo Spiša si napokon odniesli vzhľadom na rozdiel v kvalite hry prijateľnú prehru 64:80.

Najviac bodov: Szalay 21, Hallett 19, Fears 16 – Berkis 20, Burrows 17, K. Johnson 11

V dynamickom stretnutí sa súperi často striedali vo vedení, hosťom z Komárna sa však podarilo v závere tretej štvrtiny odskočiť na rozdiel deviatich bodov (68:59) a to sa napokon ukázalo ako rozhodujúce. Domáci Prievidžania sa v záverečnej časti zmobilizovali a trikrát sa dotiahli na rozdiel jediného bodu, v závere však dvakrát stratili loptu a bolo po ich nádejach.

BK SPU Nitra – BK Inter Bratislava 102:65 (23:15, 24:16, 29:15, 26:19)
Najviac bodov: Montgomery 30, Grafs a Moore po 15 – Kuffa 13, Ďurana 11, Miloševič a Lukjanec po 9
TH: 33/24 – 25/16, trojky: 4 – 5, fauly: 23 – 24, rozhodovali: Pipíška, Matejčík a Kúkelčík, 500 divákov

Nitrania po dvoch predchádzajúcich nevydarených zápasoch dominovali od úvodných sekúnd. Po prvom polčase viedli nad Interom Bratislava o 16 bodov. Po prestávke domáci pokračovali vo veľmi dobrom predstavení a nepripustili pochybnosti o víťazovi. Otázkou bola iba výška konečného skóre. Stobodovú hranicu v 40. min prekonal Lehman.