Najsilnejšie zemetrasenie na Slovensku postihlo Komárno pred viac ako 250 rokmi
Najväčšie zemetrasenie v histórii Slovenska prekvapilo obyvateľov Komárna presne dňa 28. júna 1763. Za štyri minúty sa z nového barokového mesta stali ruiny. Zemetrasenie bolo tak silné, že poškodené budovy boli aj v Budapešti.
Zem sa zatriasla počas vlády cisárovnej Márie Terézie v období politickej stability a dobrej administratívnej správy oblasti. V dôsledku toho máme dostatočné množstvo primárnych prameňov, ktoré opisujú účinky zemetrasenia a dokonca existuje aj olejomaľba zničeného Komárna.
Zemetrasenie spôsobilo v meste a v okolitých obciach paniku. Zničilo 7 kostolov a 279 domov. Zahynulo pri ňom 63 ľudí a 102 bolo zranených. Ostatné stavby boli viac či menej poškodené a v pôde sa objavili veľké trhliny. Historické pramene uvádzajú piesok v studniach.
Obeťou zemetrasenia bola aj pýcha Komárna – Stará pevnosť z obdobia tureckej hrozby v 16. storočí, súčasť komárňanského pevnostného systému. Nedobyl ju turecký paša so stotisícovým vojskom v roku 1594 a nepodľahla ani útokom kurucov Imricha Tökölyho, ktorí boli spojencami Turkov. Dve veľké zemetrasenia, v roku 1763 a najmä v roku 1783, keď epicentrum bolo priamo pod pevnosťou, boli však pre fortifikačnú pýchu monarchie osudné. Oprava by bola príliš drahá, a tak z nej vojská odvelili, pozemok dostalo mesto a budovy sa predali na dražbe.
Otrasená oblasť bola väčšia ako územie dnešného Slovenska. Zemetrasenie v roku 1763 poškodilo aj budovy v Budapešti a pocítili ho napr. aj v Belehrade (Srbsko), Temešvári (Rumunsko) a Lipsku (Nemecko). Oblasť sa otriasala ešte takmer sto rokov. Napríklad v roku 1783 Komárnom otriaslo také silné zemetrasenie, že poškodilo vyše 780 domov. Závažné zemetrasenie bolo na Slovensku zaznamenané 9. januára 1906 v Dobrej Vode pri Trnave. Tu nedošlo k smrteľným stratám, pretože išlo o riedko obývanú oblasť.
Seizmická aktivita na území Slovenska sa pripisuje jeho pokračujúcemu tektonickému vývoju. Historickú seizmickú aktivitu zachytávajú katalógy a štúdie zemetrasení zostavené na základe historických prameňov. Podľa toho vieme napríklad o ničivom zemetrasení na strednom Slovensku v roku 1443. Podľa opisov v kronikách mohlo mať intenzitu vyše osem stupňov z 12 stupňovej makroseizmickej stupnice EMS.
Moderná seizmológia na Slovensku sa datuje od roku 1902, kedy bola v Hurbanove neďaleko Komárna zriadená seizmická stanica.
Zdroje: tasr, najuhu.sk