Mesto Komárno 2025. 05. 09.

Nástrahy jarných športov: Záchranár radí, na čo si dať pozor

Ortuť teplomera sa opäť šplhá nahor a čoraz viac ľudí vyráža do prírody. Oprášiť bicykel, korčule alebo bežecké tenisky je ideálnym spôsobom, ako sa po zimnej prestávke dostať do formy. 

Pravidelný pohyb na jar na slnku a čerstvom vzduchu je mimoriadne prospešný. Pomáha doplniť vitamín D, ktorý podporuje imunitu, zdravie kostí aj psychickú pohodu. Šport zároveň pozitívne ovplyvňuje srdcovo-cievny systém a je prevenciou pred viacerými ochoreniami. Okrem toho redukuje stres a pomáha telu „naštartovať sa“ po zimnom útlme.

Dobré je však byť obozretný. Jarné športy totiž môžu priniesť rôzne nástrahy. Časté sú odreniny, vyvrtnutia, ale aj zlomeniny končatín. Záchranári sa tiež stretávajú s poraneniami hlavy či chrbtice po pádoch.

Ako postupovať 

Po akejkoľvek dlhšej prestávke je nevyhnutné začínať so športom postupne a opatrne. „Rovnako je potrebné brať ohľad na svoje ochorenia, aby precenenie síl neviedlo k následným problémom,“ hovorí hlavný záchranár Záchrannej zdravotnej služby ZaMED Roland Laca.

Aj neadekvátna obuv či podcenenie rozcvičky sa môžu podpísať pod úrazy. Pri podozrení na zlomeninu je kľúčové vyhľadať odbornú pomoc. „Určite sa končatinu nesnažte napraviť sami,“ konštatuje.

Pomerne častým problémom je aj vyvrtnutie členku. Prvou pomocou je okamžite ukončiť aktivitu a poranenú nohu nezaťažovať. „Postihnuté miesto môžeme chladiť studeným obkladom, jemne stiahnuť elastickým obväzom a umiestniť do vyvýšenej polohy,“ približuje Laca a dodáva, že ak výrazný opuch neustupuje, je nutné navštíviť lekára. 

Úrazy hlavy či chrbtice

Zvlášť nebezpečné sú úrazy hlavy. Ich následky sa totiž nemusia prejaviť bezprostredne po páde. Pri dezorientácii, bezvedomí, zvracaní či krvácaní z tržných rán je potrebné okamžite privolať záchrannú službu. 

To isté platí aj pri poraneniach chrbtice. „V teréne bez adekvátnych pomôcok ju nie je možné fixovať. S osobou do príchodu záchranárov nehýbeme,” dodáva Laca. 

Kľúčová je prevencia 

Najlepšou ochranou pred úrazmi je prevencia. Pred športovaním je dobré sa dôkladne rozcvičiť. Pomôcť môžu aj bezpečnostné a ochranné pomôcky – prilba, chrániče či reflexné prvky. „Netreba podceňovať ani vhodné oblečenie, obuv a pitný režim,“ uzatvára hlavný záchranár ZZS ZaMED Roland Laca.

O ZaMEDe

Záchranná zdravotná služba ZaMED, založená v roku 2005, poskytuje nepretržitú neodkladnú prednemocničnú zdravotnú starostlivosť v život ohrozujúcich stavoch a pri ochoreniach, ktoré by mohli viesť k závažnému poškodeniu zdravia. Ročne ošetrí viac ako 25 000 pacientov a jej posádky najazdia viac ako 1 300 000 km.

Aktuálne prevádzkuje 22 ambulancií pozemnej záchrannej zdravotnej služby v okresoch Dunajská Streda, Galanta, Komárno, Nové Zámky, Levice a Veľký Krtíš.