Nebezpečné pošmyknutia aj pády. Záchranárka radí, na čo si dávať v zime pozor
Snehová nádielka či nočné teploty pod bodom mrazu. Zima sa na Slovensko vrátila v plnej sile. Najchladnejšie mesiace v roku pritom prinášajú zvýšené riziko vzniku úrazov. Záchranári rok čo rok zasahujú pri zlomeninách, poraneniach svalov či hlavy.
Skryté nebezpečenstvo
Úrazy hlavy sú časté, no nebezpečnejšie ako napríklad zlomeniny končatín. „Príznaky sa môžu prejaviť bezprostredne po páde, ale aj hodiny či dni po ňom. Teda nemusia byť na prvý pohľad viditeľné. Traumatické úrazy hlavy pritom patria medzi časté príčiny úmrtí,“ hovorí hlavná záchranárka Záchrannej zdravotnej služby ZaMED Diana Mikešová.
Pri bezvedomí, dezorientácii, zvracaní či krvácaní z tržných rán je nevyhnutné volať na tiesňovú linku. Nebezpečný je aj otras mozgu, ktorý si vyžaduje hospitalizáciu a pozorovanie.
Ako postupovať pri podozrení na zlomeninu
Výnimkou počas zimných mesiacov nie sú ani zlomeniny zápästia, lakťa či predlaktia. Varovnými signálmi sú modriny, opuch, intenzívna bolesť či problém s hýbaním ruky. „Pri podozrení na zlomeninu hornej končatiny je dôležité ju znehybniť – buď si ju pridržať druhou rukou, alebo trojrohou šatkou,“ približuje Mikešová.
Rovnako závažné sú aj zlomeniny stehna. „Akýkoľvek pohyb alebo snaha oň sú veľmi bolestivé. Zlomená kosť môže poškodiť svaly či cievy v končatine a spôsobiť veľké krvácanie,“ upozorňuje a dodáva, že častou laickou chybou je tiež usadenie pacienta pred príchodom záchranky.
Základom je prevencia
Pri pošmyknutí sa je nevyhnutné chrániť si predovšetkým hlavu. Aby k nemu nedošlo, dobré je vyhýbať sa neupraveným chodníkom. Pomôcť môže aj protišmyková obuv či hrubšie oblečenie, ktoré stlmí náraz.
Väčšina úrazov na zľadovatených chodníkoch sa však, našťastie, zaobíde bez potreby zásahu záchranky, a pacienti pri pretrvávajúcich bolestiach či problémoch dokážu vyhľadať zdravotnú starostlivosť vo svojej nemocnici aj sami.
zdroj: ZaMED