Mesto 2021. 03. 08.

Nemocnica AGEL Komárno má stále plné kapacity pacientov, ktorí vyžadujú napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu

Aktuálnu pandemickú situáciu v Nemocnici AGEL Komárno charakterizuje zlepšenie stavu zamestnancov, čo je najmä vďaka vakcinácií. Situácia je stále vážna s najťažšími pacientmi, už niekoľko týždňov má nemocnica kapacity lôžok s umelou pľúcnou ventiláciou a neinvazívnou  ventiláciou stále plné. Nemocnica tiež rozbehla časť plánovaných operácií, pretože sa zhoršuje aj zdravotný stav necovidových pacientov,  ktorí na svoje operácie stále čakajú. Od minulého týždňa Nemocnica AGEL Komárno poskytuje aj možnosť dať sa otestovať šetrnými antigénovými testami z prednej časti nosa a PCR testami zo slín, čo vyvolalo značný záujem verejnosti.

,,Aktuálne sa staráme o 48 covid pozitívnych pacientov. Z nich 35 je umiestnených na bežných covidových lôžkach, 9 majú stav vážny a musia byť napojení na umelú pľúcnu ventiláciu, resp. neinvazívnu ventiláciu,“ objasnil riaditeľ Nemocnice AGEL Komárno Miroslav Jaška s tým, že najmä intenzivistické lôžka sú úplne plné niekoľko týždňov. „Pozitívnym trendom je klesajúci počet našich pozitívnych kolegov. K dnešnému dňu nám chýba 13 zamestnancov, ďalších 5 máme v karanténe. Táto skutočnosť je odrazom vakcinácie, keďže sme 100% zaočkovali už aj druhou dávkou,“ vysvetľuje M. Jaška.

Nemocnica je oficiálnym vakcinačným centrom a od 7. januára už zaočkovala 4707  ľudí prvou dávkou a 3077 už aj druhou dávkou, ale stále poskytuje aj možnosť dať sa otestovať v mobilnom odberovom mieste. Okrem bezplatného antigénového testovania je to pre samoplatcov aj nový druh antigénového testu šetrnejšou metódou výteru z prednej časti nosa, alebo PCR test zo slín, kde pri pozitívnom výsledku testovaný dostane aj informáciu, či má britskú mutáciu koronavírusu. Objednať sa na tieto testy sa dá na portáli www.agellab.sk

V nemocnici stále platia prísne protiepidemiologické opatrenia. Aj v súvislosti s  operáciami necovidových pacientov nemocnica uisťuje, že od triáže až po umiestnenie pacienta v nemocnici je riziko nákazy minimálne. ,,Každý pacient, prijatý na hospitalizáciu musí absolvovať AG  test a až do jeho výsledku je umiestnený na suspektných lôžkach. Covidoví, resp suspektní pacienti vôbec neprichádzajú do kontaktu s necovidovými pacientami, rovnako sú na tom naši zamestnanci. Všetci používajú ochranné osobné pomôcky a samozrejmosťou je dôsledná dezinfekcia,“ vysvetlil riaditeľ nemocnice.    

Informácie poskytla Mgr. Martina Pavliková, hovorkyňa skupiny AGEL SK