Mix 2021. 03. 30.

Nemocnica AGEL Komárno obhájila prestížnu plaketu ANGELS AWARDS za liečbu cievnych mozgových príhod

Nemocnici AGEL Komárno sa v uplynulých dňoch podarilo zopakovať obrovský úspech z minulého roka a obhájiť diamantovú plaketu ANGELS AWARDS . Cenu udeľuje European Stroke Organization za prístup v liečbe cievnych mozgových príhod (CMP). Najväčšiu zásluhu na ocenení má celý tím Neurologického oddelenia komárňanskej nemocnice pod vedením primárky MUDr. Evy Hanáčkovej, ktorý je roky mimoriadne úspešný v liečbe CMP.

Ocenenie v podobe diamantovej plakety môžu dostať len tí jednotlivci alebo kolektívy, ktoré sú odhodlané zlepšovať kvalitu praxe pri liečbe CMP a mať zavedený princíp nepretržitého monitorovania. Komárňanská nemocnica sa ako jedna z mála na Slovensku môže pochváliť obhájením tohto najvyššieho možného ocenenia. ,,Opätovné získanie ocenenia si vysoko vážime, je potvrdením, že aj vo veľmi ťažkom pandemickom čase našu prácu vykonávame zodpovedne a na vysokej medicínskej úrovni. Najviac sme vďační za desiatky pacientov, ktorých sa nám podarilo zachrániť, alebo im zachovať kvalitu života po rýchlom a efektívnom zákroku,“ uviedla primárka Neurologického oddelenia MUDr. Eva Hanáčková. Pre zdravotníkov je toto ocenenie aj veľkým zadosťučinením a motiváciou do ďalšej práce. ,,Snažíme sa dlhodobo a systematicky podporovať aktivity a rozvoj Neurologického oddelenia, a to najmä, čo sa týka podmienok pre pacienta. Celému tímu ďakujem nielen za skvelo odvedenú prácu, ale predovšetkým za vysokú úroveň zdravotnej starostlivosti, čo je niekedy veľmi ťažké udržať,“ neskrýval radosť riaditeľ Nemocnice AGEL Komárno Miroslav Jaška.

V roku 2020 komárňanská nemocnica liečila 343 pacientov s cievnou mozgovou príhodou, z toho 299 pacientov s akútnym mozgovým infarktom a 124 pacientom bola poskytnutá rekanalizačná liečba intravenóznou trombolýzou. Ide o  život zachraňujúce zákroky pri náhlej (CMP). Podaním špeciálnej látky sa dosiahne rozpustenie nebezpečnej krvnej zrazeniny. Tým sa eliminujú fatálne, resp. veľmi ťažké trvalé následky. ,,Náš tím sa môže pochváliť dlhoročnou skúsenosťou s touto liečbou mozgových infarktov a aj vysokou úspešnosťou,“  prezrádza podstatu úspechu primárka Neurologického oddelenia. Podľa nej je však rovnako  dôležitým pre úspešnú liečbu CMP nielen lekár, ale aj samotný pacient. ,,Musí na sebe rozpoznať príznaky akútneho mozgového infarktu a čo najskôr zavolať 112 alebo 155 a nechať sa priviesť do nemocnice najlepšie záchranným tímom,“ vysvetľuje MUDr. Hanáčková.  A čo je jej najväčším prianím do budúcnosti? ,,Bude to znieť asi úsmevne, ale aby sme si vychovali ďalšie skvelé medicínske posily. Napriek nášmu skvelému menu máme nedostatok lekárov, takže mladých ambicióznych ľudí, ktorí chcú robiť reálnu každodennú medicínu ich v Komárne privítame s otvorenou náručou,“ dodala primárka neurologického oddelenia.

Cievna mozgová príhoda je treťou najčastejšou príčinou úmrtnosti vo vyspelých krajinách a najčastejšou príčinou výrazného obmedzenia kvality života. Na cievnu mozgovú príhodu zomiera dvakrát viac ľudí ako na srdcový infarkt. Zároveň je to najviac invalidizujúce ochorenie, ktoré pripúta na lôžko až tretinu pacientov. Po zvyšok života mnohí potrebujú opatrovateľskú starostlivosť, mnohí z nich sa učia opäť rozprávať či chodiť. Nádejou pre pacientov je v prípade akútnej cievnej mozgovej príhody urgentný zákrok, práve už spomenutá  trombolýza.

(Informácie poskytla Mgr. Martina Pavliková, Hovorkyňa skupiny AGEL SK)