Mix 2018. 09. 07.

Nemocnica Komárno pozýva na septembrový odber krvi

Po letnom období, kedy je krvi málo, prichádza komárňanská nemocnica s ďalším sobotňajším odberom. Ten sa uskutoční v sobotu 22. septembra v priestoroch hematologicko-transfúzneho oddelenia v Nemocnici Komárno. Darcovia môžu prísť medzi 8:00 hod. a 12:00 hod.

Darovanú  krvi potrebujú zdravotníci hlavne pri ošetrovaní ťažkých úrazov a nehôd. Obzvlášť dôležitá je, keď pacienti čakajú na operáciu, ale aj pre pacientov s chorobami krvi či pacientov s nádorovými ochoreniami. Každý kto nevyhnutne krv potrebuje je odkázaný na pomoc iných.

„Opäť  chceme nadviazať na sobotňajšie odbery, ktoré sme zaviedli pre darcov krvi, ktorí nemajú čas prísť k nám počas týždňa pre pracovné alebo iné povinnosti.  V prvom polroku sa nám táto služba osvedčila, keď si aj počas víkendu našli k nám ľudia cestu. Všetky aktivity, ktoré robíme smerujú k tomu, aby sme vyšli v ústrety darcom a prezentovali myšlienky dobrovoľnej pomoci,“ uviedla primárka hematologicko-transfúzneho oddelenia MUDr. Enikő Radi.

Dobrovoľným darcom sa môže stať každý zdravý človek vo veku od 18 do 65 rokov vážiaci viac ako 50 kg. Deň pred odberom by mal človek veľa piť, nejesť mastné jedlá a jeho raňajky by mali tvoriť len ľahké potraviny. Na odber by nemali prísť ľudia nalačno, fajčeniu a pitiu alkoholu by sa tiež mali radšej vyhnúť približne 12 až 14 hodín pred odberom. Vhodnosť darcu posúdi lekár priamo na mieste, odber krvi  trvá necelých desať minút. Po ňom nie je dobré sa nikam náhliť, treba si oddýchnuť, vypiť vodu, čaj a niečo malé zjesť.