Mesto 2017. 10. 18.

Neonatológia v nemocnici dostala nové monitory dychu

Všeobecná nemocnica Komárno dostala päť nových monitorov dychu pre novorodencov od Nadácie Križovatka. Nemocnica spolupracuje s nadáciou viac ako deväť rokov, pričom zariadenie dostala v rámci nadačného projektu „Mamička, dýcham“. Informovala o tom Alžbeta Sivá, tlačová hovorkyňa spoločnosti Agel SK, ktorá nemocnicu riadi.

Rodičia novorodencov si môžu monitor dychu aj požičať priamo v nemocnici a môžu ho používať aj doma. „Posolstvom nadačného projektu je vybaviť slovenské nemocnice a ich pôrodnícke a novorodenecké oddelenia monitormi dychu,“ uviedla Sivá.
Poukázala, že náhle úmrtie dieťaťa je treťou najčastejšou príčinou úmrtí dojčiat. „Predchádzajú mu len vrodené vývojové chyby, nezlučiteľné so životom a infekcie. Syndróm náhleho úmrtia (SIDS) je tichá, neohlásená smrť dieťaťa, ktoré sa javí ako zdravé. Výskyt syndrómu sa v súčasnosti nedá predpokladať,“ doplnila.

Monitor dychu sníma a monitoruje dych novorodenca. „Ak sa dýchanie zastaví na viac ako 20 sekúnd, alebo sa frekvencia dychu zníži pod hranicu desiatich dychov za jednu minútu, spustí sa zvuková a svetelná signalizácia monitoru. Samotný monitor dychu nedokáže zabrániť vzniku respiračných problémov, upozorní však na problém a tým môže dieťatko zachrániť,“ opísala Sivá.

Riaditeľ nemocnice Miroslav Jaška ďakuje za monitory, ktoré môžu pomôcť v záchrane detských životov. „Monitor dychu je zvlášť dôležitý u takzvaných rizikových bábätiek, ktoré sa narodili predčasne. Používať ho samozrejme budeme rovnako aj pre novorodeniatka bez akýchkoľvek zdravotných ťažkostí a komplikácií,“ Jaška.

Novorodenecké oddelenie je zriadené v rámci gynekologicko–pôrodníckeho oddelenia, ktoré zabezpečuje základnú starostlivosť o fyziologických novorodencov a o novorodencov s miernymi poruchami popôrodnej adaptácie. Na oddelení je zriadený systém takzvaného rooming in, ktorého základom je spôsob ošetrovania dieťaťa matkou. Výhodou tohto systému je, že dieťa je od prvej chvíle spolu s matkou.

(tasr)