Kultúra 2017. 12. 01.

Niečo končí a niečo začína!

Verili by ste tomu, že Rebeli majú už 5 rokov a Dramaťák bude mať 15? Neuveriteľné, nie?

V roku 2003 sme začali v Dramaťáku štrnásti. Trinásť tínedžerov a ja sme sa rozhodli,  že budeme robiť divadielko. Dnes len v novom predstavení Rebelov Na rováš! účinkuje takmer 50 hudobníkov, tanečníkov a hercov. Vytvorili sme pre vás veľkolepé dielko, ktoré hravým spôsobom približuje tradície nášho národa. Robíme tak preto, aby sa nezabudlo. Aby sa nezabudlo na život našich otcov a život našich starých materí.

Viete, čo sú to rováše? Slovník hovorí o dvoch pojmoch, stopy na tele po úderoch palicou alebo zárezy na špeciálnom drievku, ktoré má svoju dvojičku a každý zárez znamená zaplatené dane alebo útratu v krčme.

Príbeh, ktorému sprievodné slovo nahovoril Lukáš Latinák (jeden z chalaňov a člen Divadla Astorka Korzo ’90), nás zavedie do špecifickej dedinky niekde na Slovensku. (Neskôr sa dozvedáme, že dedinka leží na brehu Dunaja.) Richtár má dcéru Zuzanku a hlavu v smútku, pretože Zuzanku nik nechce, najmä pre jej povahu. Richtár riešenie hľadá, ako inak, v krčme. Podarí sa mu dokonca prepiť aj obecné peniaze.  Krčmárka ale vycíti príležitosť ako zarobiť. Richtár totiž sľubuje veľkú svadbu, ak by dcéru predsa len ktosi popýtal. Svadba v tradícii nášho národa znamenala 7 dní riadneho veselia, teda slušný zárobok. Krčmárka preto, aby našla Zuzanke frajera, dokonca pristane aj na čary…. Či to pomôže, sa dozviete 17.12. v jedinečnom predstavení. Rebeli predstavia úplne nový hudobno-spevácky program a dokonca odpremiérujú aj tri úplne nové a mimoriadne náročné tance. Máte sa načo tešiť. Vstupenky si môžete  rezervovať na tel. čísle 0905 466 107.

Sen noci svätojánskej. Najúspešnejší projekt Dramaťáku. V roku 2015 sme vytvorili obnovenú premiéru, pridali sme nové piesne a tance. Muzikál si opäť našiel miesto v srdciach našich divákov a odohrali sme desiatky repríz. Avšak, všetko raz musí skončiť, aj to krásne. Preto sme sa rozhodli spraviť trochu zvláštnu rozlúčku. Toto predstavenie videl snáď každý Komárňan, ktorý sa aspoň trošku zaujíma o hudbu alebo divadlo. Stalo sa zvykom, že na predstavenie chodili celé rodiny. Často nám však diváci hovorili, že by na predstavenie chceli vziať aj tú časť rodiny, ktorá odcestovala za prácou či štúdiom preč z Komárna. A to je náročnejšie. Preto sme sa rozhodli, že skúsime predstavenie zahrať naozaj v netradičnom čase 23.12. podvečer. To by už snáď mal byť doma naozaj každý. Pevne veríme, že diváci si budú chcieť trošku oddýchnuť od predvianočného stresu a prídu k nám na dobrý punč a výborné predstavenie. Príďte sa rozlúčiť s vílami aj škriatkami z čarovného lesa. Príďte si naposledy pozrieť príbeh kráľovien Titánie a Arthemis, ale aj príbeh lásky ľudských postáv. Trošku komédie a nostalgie pred Vianocami naozaj nie je na škodu…

Vstupenky si môžete rezervovať na tel. čísle: 0905 466 107.

Jana Pipíšková