Šport 2012. 01. 08.

Nitrania rozhodli v poslednej možnej chvíli

Basketbalisti Komárna otvorili novoročný program domácim zápasom s Nitrou. Do derby zápasu 23. kola však za Komárno pre pretrvávajúce zranenie nenastúpil Dubovský a ani Mathis, ktorého by mal v najbližších dňoch nahradiť nový pivot.

V prvom povianočnom zápase otvorili skóre hostia, vyrovnanie prišlo z ruky Biliča. No potom začal pod domácim košom úradovať center Tomek, ktorého Komárno nevedelo ubrániť a len v prvej štvrtine nasúkal neuveriteľných 15 bodov! Na porovnanie, toľko isto dal celý tím Komárna za ten istý časový úsek. Hostia sa tak rýchlo dostali do vedenia v okolí 10 bodovej hranice. Nitranom našťastie pre domácich nepadali trojky – v druhej štvrtine ich minuli až sedem z ôsmich. Zápas mal dobrú kvalitu, no Nitra diktovala tempo po väčšinu zápasu. Komárňanom sa podarilo do polčasu znížiť na rozdiel piatich bodov, hoci v 13. minúte prehrávali už o 13, čo bol napokon aj najvyšší rozdiel skóre v zápase.

V tretej štvrtine dali Komárňania prvý kôš až po viac ako dvoch minútach hry a už za stavu 40:51. Domácich tak čakalo opäť neľahké znižovanie náskoku rozbehnutej Nitry. Komárno malo takmer počas celého zápasu problém s doskakovaním. Majok s Tomekom predstavovali len ťažko riešiteľný rébus pre domácich pivotov. V tretej štvrtine sa prišiel na palubovku pozrieť aj Litovec v službách Nitry Šilinskis, aby si Braňo Tomek mohol oddýchnuť.

Komárno vstupovalo do poslednej časti hry s 11 bodovým mankom, no to sa pomaly rozplývalo, keďže si Nitrania nevedeli dať rady s ich zónovou obranou a vyprodukovali 4 straty za úvodné štyri minúty. Domáci stupňovali tempo a hnaní divákmi postupne znižovali z náskoku súpera. Minútu pred koncom zápasu ostal ležať na zemi Martin Bilík, ktorého nešťastne zasiahol padajúci Clemente a poranil mu nohu.

Z následného protiútoku Bilič znížil na rozdiel troch bodov. 30 sekúnd pred koncom potom Klár fauloval trochu netakticky Clementeho, no keď ten jeden trestný hod nedal, šanca Komárna na zvrat v zápase stále žila. Za stavu 82:86 potom minul trestný hod aj Jones, no svoj pokus doskočil a na 86:86 senzačne vyrovnával trojbodovou strelou z rohu Kratochvíl. Súperovi tak neostalo veľa času na útok. Všetko na seba vzal Clemente, ktorý síce nezakončil presne, jeho strelu však dopichol s klaksónom do koša 23 bodovoý Tomek.

MBK Rieker Komárno – BK Bemaco SPU Nitra 86:88 (15:24, 25:21, 20:26, 26:17)
Najviac bodov: Bilič 22, J. Jones 18, Bilík 17 – Tomek 23, Nuber 14
TH: 32/23 – 16/12, fauly: 20 – 23, trojky: 5 – 2, rozhodovali: Pipíška, Šramko a Lamoš, 910 divákov