Blog 2014. 01. 21.

Nočná práca vytvára podľa vedcov v tele chaos

Nesprávne načasovaný spánok spôsobuje zmeny fungovania určitých génov. Vedci pritom už dávnejšie poukázali na vyššie riziko vzniku obezity či cukrovky druhého typu u ľudí, ktorí pracujú na zmeny.

Nočná práca môže v tele spôsobiť chaos, tvrdia vedci z britského Centra pre výskum spánku.

V najnovšej štúdii, ktorú publikovali v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, uvádzajú, že nočné pracovné zmeny spôsobujú narušenie organizmu až na molekulárnej úrovni.

Ľudské telo má totiž vlastný prirodzený rytmus alebo biologické hodiny, ktoré ho nútia cez noc spať a byť aktívny cez deň. Tie ovplyvňujú hormóny, teplotu organizmu, mozog i náladu.

Vedci pomocou skúmania 22 účastníkov, ktorí prešli na nočnú prácu, zistili, že šesť percent génov v ľudskom tele je presne načasovaných, aby sa spustili v určitom čase počas dňa. Keď teda účastníci pracovali v noci, ich organizmus nefungoval správne.

Pri zle načasovanom spánku sa rozladí viac ako 97 percent rytmických génov. Toto vysvetľuje, prečo sa cítime zle po prechode časovými pásmami alebo pri nepravidelných pracovných zmenách.

Spôsobuje to chaos. Podobne ako žiť v dome, ktorý má v každej miestnosti inak nastavené hodinky. To, prirodzene, vedie v domácnosti ku zmätku.

Vedci pritom už dávnejšie poukázali na vyššie riziko vzniku obezity či cukrovky druhého typu u ľudí, ktorí pracujú na zmeny. Iné analýzy tvrdia, že u nočných pracovníkov je častejší aj srdcový infarkt. Negatívne účinky nočnej práce sa pritom nemusia prejaviť okamžite. Vedci však predpokladajú, že tieto ochorenia súvisia so zmenami fungovania rytmických génov.

(zdroj: webnoviny.sk, ilustračné foto)