Kultúra Komárno 2024. 08. 01.

Nové inšpirácie z VFFV

Po štvrtýkrát pripravilo Regionálne osvetové stredisko v Komárne – Regionális Művelődési Központ, Komárom letný umelecký workshop pre výtvarníkov, filmárov a fotografov, ktorý sa konal prvý júlový týždeň. Zamerali sa na ich vzdelávanie odborníkmi a inšpiráciu do budúcej tvorby. Workshop pod názvom VFFV 2024, ako jednu z aktivít projektu KREATIV 2024, mohlo Regionálne osvetové stredisko v Komárne zorganizovať vďaka Nitrianskemu samosprávnemu kraju a hlavnému partnerovi Fondu na podporu umenia, ktorý podujatie podporil z verejných zdrojov.

Obec Búč (okres Komárno) bola už tradične tvorivým centrom Regionálneho osvetové stredisko v Komárne. Táborový rezort Vintop Karkó sa stal na 5 dní domovom amatérskych umelcov, ktorí tu naplno rozvinuli svoju fantáziu.

Tajomstvá experimentálnej fotografie účastníkom prezradila Erika Szőke – vizuálna umelkyňa, fotografka, ktorá často siaha po nezvyčajných, netradičných, postupoch, pričom vytvára aj pominuteľné objekty a unikáty. Pod jej vedením si neprofesionálni fotografi vyskúšali nie úplne bežné techniky bez použitia fotoaparátu, ako napríklad lumen print, antotypia, kyanotypia či fitogram.

Béla Ferdich reprezentuje viacero súčasných umeleckých tendencií, v ktorých sa spájajú konceptualistické a minimalistické tendencie, ako aj prvky land-artu. So svojimi zverencami skúmali princípy rytmu či arytmu v trojrozmerných štruktúrach a priestorové  možnosti objektov v uzavretom a otvorenom prostredí. Venovali sa tvorbe prírodných sôch, inštaláciám v prírode či environmentálnemu umeniu.

Keramický workshop viedla Csilla Nagyová pedagogička, výtvarníčka, ktorá hline vdychuje život. Na podujatí viedla najväčšiu skupinu amatérskych umelcov, ktorých zasvätila do tajov starodávnych techník tvarovania a dekorovania hliny, sgrafitto a mishima. Zaujímavosťou je, že vznik týchto techník sa datuje do 16. storočia za dynastie Yi na území dnešnej Kórey.

Filmová dielňa tvorila pod vedením dokumentaristu a pedagóga Stanislava Králika. Mladých filmárov naučil vývoj námetu hraného filmu od literárneho scenára po technický, produkciu, strih denných záberov, strihovú skladbu či zvukovo-obrazovú postprodukciu. Počas piatkových záverečných prezentácií všetkých dielní uviedli premiéru hraného filmu O.K. (Oliver & Kaja), reportáž VFFV 2024, portrét VA(D)GYOK a experiment List našim.

Garantom podujatia bola historička umenia Tímea Szabó Csekei, ktorá počas tvorivého týždňa zabezpečovala odborné vedenie. Jej cenné znalosti a informácie priniesli do tvorivého procesu množstvo nových nápadov a inšpirácií.

Umelecký workshop VFFV pomáha amatérom rozvíjať ich kreativitu a umožňuje im vyjadriť svoje pocity a myšlienky prostredníctvom rôznych médií. Poskytuje im príležitosť zlepšovať svoje technické zručnosti a zvyšovať sebavedomie tým, že pozorujú svoj vlastný pokrok a úspechy. Umelecká tvorba umožňuje účastníkom plnohodnotne využívať svoj voľný čas, čím získavajú zmysluplnú činnosť, ktorá obohacuje ich každodenný život. Zapojenie sa do umeleckých aktivít podporuje psychohygienu, uvoľnenie stresu a podporu emocionálnej rovnováhy. Pozitívne ohlasy účastníkov nás v „ROSke“ motivujú k plánovaniu ďalších ročníkov VFFV. Tešíme sa na tvorivé chvíle aj v roku 2024,“ Jana Mačicová – metodik pre výtvarníctvo, foto, film, tvorivé dielne, kluby a krúžky, prácu s marginalizovanými skupinami.

Regionálne osvetové stredisko v Komárne – Regionális Művelődési Központ, Komárom