Nový prístroj nahrádza pri resuscitácii záchranárov
Záchranná zdravotná služba (ZZS) ZaMED so sídlom v Komárne ako prvá zaradila na Slovensku do vybavenia sanitky prístroj Lucas2, ktorý samostatne vykonáva účinnú nepriamu masáž srdca pri náhlej zástave obehu. Záchranárom tento prístroj pomáha pri obzvlášť kritických zásahoch pri kardio-pulmonálnej resuscitácii (KPR) pacienta so zástavou srdca. Cieľom správneho stláčania hrudníka je nahradiť srdce ako pumpu a zabezpečiť prísun okysličenej krvi do mozgu pacienta, lebo už do piatich minút bez prísunu kyslíka dochádza k nenávratnému poškodeniu mozgových buniek, povedal pre TASR riaditeľ ZZS Matej Polák.
„Náhla srdcová zástava je jednou z najčastejších príčin úmrtí v Európe. Ročne postihne viac ako pol milióna osôb a môže nečakane postihnúť bez rozdielu mladých aj starších ľudí, ženy aj mužov. Srdcová zástava nastáva vtedy, keď elektrický signál, ktorý uvádza do pohybu srdcovú pumpu, nečakane zlyhá,“ vysvetlil riaditeľ s tým, že pre záchranu života pacientov pri tomto stave a zabránenie trvalým následkom je potrebné zaistiť stály prísun kyslíka do srdca a mozgu bez časových prestojov. Rozhodujúcim faktorom pre prežitie pacienta s náhlou zástavou obehu je nepretržité stláčanie hrudníka a umelé dýchanie. Ide o prvú pomoc, ktorú by mali vedieť poskytnúť i laici, keďže kritické sú najmä prvé minúty do príchodu záchrannej zdravotnej služby.
Podľa jeho slov každý, kto už niekedy vykonával resuscitáciu, vie, aké fyzicky náročné je vykonávať stláčanie hrudníka pravidelne s rovnakou intenzitou a hĺbkou. „Predstavte si, že by ste museli niekoľko minút vykonávať nepriamu masáž srdca v rytme 100 stlačení hrudníka za minútu s hĺbkou stlačenia od troch do šesť centimetrov a popritom ešte umelé dýchanie v pomere dva vdychy ku 30 stlačeniam hrudníka, podávať lieky, informovať príbuzných, v niektorých prípadoch ešte aktívne používať defibrilátor s udelením elektro výbojov. Toto všetko musia robiť záchranári súbežne,“ vysvetlil.
Polák poukázal na to, že z viacerých zahraničných štúdií vyplynulo, že účinnosť manuálnej nepriamej masáže srdca môže klesať už po jednej minúte pre únavu záchrancu. „Použitie Lucas2 v podmienkach ZZS zefektívni nepriamu masáž srdca,“ ozrejmil.
Nasadenie prístroja Lucas2 do ambulancie rýchlej lekárskej pomoci by mohlo zmeniť celý u nás doposiaľ používaný algoritmus resuscitácie. „Údaje o resuscitáciách za pomoci prístroja Lucas2 budeme vyhodnocovať a porovnávať s údajmi o ostatných resuscitáciách vykonávaných doteraz zaužívaným postupom. V prípade, že sa preukážu prínosy prístroja Lucas2 aj v podmienkach slovenskej prednemocničnej neodkladnej zdravotnej starostlivosti, budeme uvažovať o jeho urýchlenom zaradení do všetkých ambulancií ZZS ZaMED v súlade s našou stratégiou byť lídrom v kvalite poskytovanej neodkladnej zdravotnej starostlivosti,“ dodal.