Mesto 2020. 09. 23.

Nový tréner basketbalistov Boban Tomić: Budúci rok by sme znova chceli byť v extralige

Basketbal má v Komárne bohatú históriu a mnoho úspechov na konte. Kvôli finančným problémom a koronakríze sa avšak tento šport v meste ocitol v kríze a prvýkrát v histórii nebude súčasťou extraligy. Nadšenci basketbalu v Komárne, na čele s bývalým basketbalistom Bobanom Tomićom, sa avšak rozhodli zachrániť tento šport založením nového klubu. Aj o novom klube a o hráčskej minulosti sme vyspovedali práve Bobana.

Kedy ste sa stretli prvýkrát stretli s basketbalom?
Osobne som sa prvýkrát stretol s basketbalom keď som mal 10 rokov. Zo začiatku som chcel hrať futbal, ale povedali mi, že som mladý a musím počkať, tak som išiel na basketbal. Odvtedy som sa na futbal nedostal, ostal som pri basketbale, čomu sa veľmi teším.

Kedy sa objavili prvé úspechy?
Nakoľko som bol fyzicky zdatný už ako mladý, tak bolo vidno, že mám nejaký potenciál a potom to išlo dobrým smerom. V mladších kategóriách sme sa stali trikrát majstrami Slovinska a boli sme aj reprezentantmi.

Aký bol pocit byť súčasťou Slovinskej reprezentácie?
Veľmi dobrý. Bola to taká posledná méta v mojej kariére, čo som veľmi chcel. V mladších kategóriách som bol aj na majstrovstvách Európy, ale k mužom som sa ešte veľmi chcel dostať. Bol som tam a som veľmi rád, že mi to vyšlo aj napriek tomu, že som mal zranenie.

Okrem zranení sa športovci stretávajú aj s cestovaním a dôsledným time manažmentom. Musia si športovci niekedy niečo odoprieť, aby sa mohli naplno venovať športu?
Jednoznačne áno. Často treba ísť cez bolesť a prispôsobiť sa. Samozrejme, keď ide o väčšie zranenia, tak to je iné, ale málokedy sa dá vyhovárať aj na tréningoch.

Kedy a prečo ste sa rozhodli, že opustíte svoje rodné Slovinsko a skúsite šťastie niekde inde, v zahraničí?
Najprv som chcel len skúsiť, že ako to vlastne chodí. V Slovinsku som bol 10 – 15 rokov a chcel som ísť o stupeň vyššie. Bol som v rôznych štátoch, páčila sa mi filozofia, spoznal som nových ľudí, nových kamarátov a bolo to úplne iné. Basketbal bol iný. Bola tam úplne iná mentalita a rozmýšľanie a to sa mi páčilo.

Pôsobili ste v Rakúsku, Nemecku, Maďarsku a samozrejme Slovinsku. Sú badateľné rozdiely v hre jednotlivých štátov?
Každý štát má iný štýl basketbalu a je rozdiel aj v kvalite, ale to už skôr hovoríme o rozdieloch medzi jednotlivými klubmi v štátoch. Sú tam rozdiely, ale závisí aj od toho pre aký klub sa hrá, aké sú ambície, osobné dôvody. Dalo by sa o tom hovoriť aj viac, ale celkovo si myslím, že nie sú badateľné také veľké rozdiely. Možno toľko, že teraz sa maďarský basketbal zlepšil a že basketbal v Slovinsku je na vyššej úrovni.  

Súčasťou MBK Rieker Komárno ste boli až tri sezóny. Ako spomínate na tieto časy?
Hneď na začiatku, keď som prišiel, som mal zranenie, ale klub bol veľmi zhovievavý, že ma počkal. Asi sa im to aj oplatilo, keďže sme vyhrali Alpsko-jadranský pohár. Ale celkovo ten čas, čo som zažil v tíme bol veľmi pekný. Fanúšikovia sú úžasní a v hale bola vždy dobrá atmosféra. Hral som aj vo väčších halách, ale táto hala má dušu a pre mňa to je dôležité.

Ako vnímate to, že po 20 rokoch sa komárňanský basketbalový tím neobjaví v extralige?
V prvom rade ľutujem, že sme sa ocitli v takejto situácii. Finančná situácia bolo to, prečo sa s tým nedalo nič robiť. My sme sa preto rozhodli, že pôjdeme novou cestou aby komárňanský basketbal žil. Ľudia tu obľubujú tento šport, je pre nich oddychom a ja som cítil zodpovednosť aj voči nim.

Ako prišiel tento nápad, že sa založí nový klub?
S predchádzajúcim klubom sme nevedeli nájsť žiadne riešenie. Aj ja som zvyknutý na extraligu a prvoligové zápasy, ale nenašli sme žiadne riešenie. Mali sme dve sedenia, ale keď do toho prišiel ešte aj koronavírus, tak to už úplne dorazilo klub. Rozhodli sme sa, že pôjdeme vlastnou cestou, pomaly a postupne ale budúci rok by sme znova chceli byť v extralige.

Po novom ste sa stali klubovým manažérom (a aj trénerom). Ako ste sa dostali k tejto pozícii?
Ja som to už od začiatku problému mal v hlave ako plán B lebo mám rád basketbal a nevedel by som si predstaviť, že by som mal byť bez neho. Mám nejaké skúsenosti, ktoré môžem dať basketbalu a hráčom, takže môžem veľa pomôcť. Ľudia mi dôverujú a ja som im za to veľmi vďačný. Stále veľa práce, čo všetko sa musím naučiť ale teším sa na to.

Kto každý stojí za založením klubu?
Ja som predsedom klubu, podpredsedom je Ladislav Urban, v dozornej rade je Vojtech Forró, Peter Koníček a Peter Múcska. Zsuzsanna Forró mi pomáha s administratívou. Takže máme tím, ktorý je pozitívny a vieme, čo máme robiť.

Ktoré mená sú už isté v tíme?
Prvé tri mená, ktoré sme prezradili aj našej facebookovej stránke sú Matúš Jurčina, 24-ročný rozohrávač (pozícia 1-2), Matej Marchyn, 30-ročný krídelník (pozícia 3) a Ladislav Stojanov, 32-ročný krídelník (pozícia 2-3). Títo hráči sa rozhodli, že chcú naďalej bojovať za Komárno.

Pozn. redakcie: Dnes už poznáme celkovú zostavu tímu. Medzi hráčmi sa objavia aj mená ako Filip Halmeš, Michal Valach, Adam Dobrotka, Andrej Košík, Igor Kürthy, Levente Slezák, Viktor Dědeček a Daniel Stránsky.

Aká je zatiaľ odozva fanúšikov?

Napriek tomu, že ľudia sú tu zvyknutí na extraligu, tak aj fanúšikovia videli, že v posledných mesiacoch to už nebolo ono. Myslím si, že rozumejú, že toto bola správna cesta a my urobíme všetko preto aby mali zo zápasov ten najlepší zážitok.

Aké máte dlhodobé ciele s klubom?
Jednoznačne sa chceme vrátiť do extraligy, ale chceme udržať aj prvú ligu. Okrem toho chceme mať aj mládežnícky tím. Sám viem, že aký je ten prechod vo veku 16 a 17. Veľa mladých nemá kam ísť a tak skončia s basketbalom. My by sme chceli mať prvú ligu, ktorá by pomohla mladým hráčom rozvoj a tak by sa mohli dostať aj do extraligy. Chceme vybudovať takú pyramídu.

Aké máte pocity z tímu?
Pozitívne. Osobne veľmi nerád prehrávam a to sa ma drží aj v spojitosti s klubom. Ale myslím si, že sme poskladali dobrý tím, takže s touto zostavou dokážeme ešte veľké veci.

Tím mal 9. septembra za sebou už aj prvý prípravný zápas. Súperov Academic ŽU Žilina porazili s rozdielom 25 bodov. Na prvoligové zápasy by sa fanúšikovia mali tešiť až od októbra. Pre aktuálne informácie ohľadom basketbalu v Komárne odporúčame sledovať facebooku stránku BC Komárno.