Región 2018. 09. 21.

Ochutnávka burčiaku v Dulovciach sa skončila tragédiou!

Štyria  muži  z Duloviec (okres Komárno) odpadli v pivnici potom, ako sa nadýchali  z plynov kvasiacej sa hroznovej šťavy.

76 ročný pán išiel včera večer (20.9.) do svojej pivnice, kde mu prišlo nevoľno. Na pomoc mu pribehol 68 ročný muž, ktorý bol u neho na návšteve. Ten ho chcel z miestnosti vytiahnuť, čo sa mu nepodarilo. Potom,  ako vznikla panika  sa obidvom snažil   pomôcť aj 41 ročný  muž a 16 ročný chlapec zo susedných domov. Aj  títo dvaja však v miestnosti zostali v bezvedomí.

Na miesto boli okamžite vyslané záchranárske zložky, ktoré mužov z pivnice vytiahli a previezli do  nemocnice.   Táto udalosť sa žiaľ skončila tragicky. 76 ročný pán  dnes v nemocnici zomrel.  68 ročný  muž je naďalej hospitalizovaný a dvaja sú v domácom ošetrení. 

 

Každoročne dochádza  v tomto období k zbytočným tragickým  úmrtiam. Na svedomí to má  hlavne kvasiaca  hroznová šťava. Pri kvasení „burčiaku“  prichádza k uvoľňovaniu  oxidu uhličitého.  V menších a uzavretých miestnostiach  kvasenie vytvára silnú koncentráciu  a jeho  následné  nadýchnutie  môže priviesť  stav bezvedomia.  Bezvládny človek sa  nakoniec  z dôvodu nedostatku kyslíka udusí.

 Aj Policajný zbroj Slovenskej Republiky pozorňuje občanov, aby nepodceňovali  silu  tohto kvasiaceho moku. Je veľmi dôležité, aby ľudia, ktorí vchádzajú  do pivníc alebo  miestností, kde burčiak kysne predvídali  možné nebezpečenstvo.  Žiaľ, podobné tragédie sa raz za čas vyskytnú.

(zdroj: Božena Bruchterová, Hovorkyňa KR PZ v Nitre)