Región 2014. 02. 03.

Odbory znova zabojujú za zatvorenie predajní v nedele a sviatky

Odbory by chceli v tomto roku opäť zabojovať za zatvorenie obchodov na Slovensku počas všetkých nedieľ a štátnych sviatkov. Túto myšlienku sa im už dvakrát v minulosti nepodarilo presadiť. A to za pravicovej ani ľavicovej vlády. V roku 2014 sa však o to chcú pokúsiť znovu.

„Myslíme si, že zatvorenie obchodov počas nedieľ a štátnych sviatkov by nemalo žiaden dopad ani na nezamestnanosť, ani na ekonomiku obchodov,“ vysvetloval predseda Odborového združenia pracovníkov obchodu a cestovného ruchu Jozef Zadňan. Takýto krok by podľa jeho slov pomohol predovšetkým zamestnancom v predajniach, ktorí by sa mohli počas voľných nedieľ a sviatkov venovať svojim rodinám. Zvlášť, keď v predajniach pracuje väčšina žien.

„Voľný čas pracovníka by nemal byť závislý iba na potrebách trhu, ale treba brať ohľad aj na zdravie a psychickú pohodu zamestnancov,“ argumentuje Zadňan. Pripomenul, že obchody sú takto zatvorené napríklad v Nemecku, Rakúsku, Francúzsku, krajinách Beneluxu alebo vo Veľkej Británii.

Naopak, otvorené sú v susedných krajinách – Poľsku, Českej republike a Maďarsku. Odbory ale tvrdia, že je jedno, či si zákazník kúpi tovar cez sviatok, pred ním či po ňom. Pretože obsah jeho peňaženky určený na spotrebu je rovnaký. Nechcú však počas týchto dní zatvoriť úplne všetko. Otvorené by tak ostali lekárne, benzínové pumpy, obchody so suvenírmi alebo drobné predajne na letiskách, autobusových a vlakových staniciach.

Už v súčasnosti to takto funguje na Nový rok, Veľkonočný pondelok, Prvý sviatok vianočný, ako aj Štedrý deň od 12. hodiny, kedy sú zo zákona zatvorené všetky obchody. „Treba o tejto veci diskutovať a prijať rozumné opatrenia,“ zdôraznil Zadňan. Pripustil, že aj počas nedieľ a sviatkov by fungovali rôzni malí predajcovia na trhoch či jarmokoch a je ochotný hovoriť aj o ďalších výnimkách. „Legislatívny návrh zákona treba pripraviť s rozumom,“ vyzýva.

Myšlienku sa Odborové združenie pracovníkov obchodu a cestovného ruchu pokúsi presadiť spolu s Konfederáciou odborových zväzov a Alianciou za nedeľu. Aby zámer začal platiť, je potrebné upraviť Zákonník práce. Odbory sa o to chcú pokúsiť dvoma spôsobmi – diskusiou s poslancami parlamentu a zbieraním podpisov pod petíciu za voľné nedele. Tých už doteraz získali 55.850. Na to, aby sa takouto petíciou zaoberal parlament, potrebujú minimálne 100.000 podpisov.

(zdroj: tasr.sk, ilustračné foto)

Vyjadrite svoj názor