Mesto 2011. 09. 06.

Okoloidúcim sa maľby na stene páčili

V sobotu tvorilo v podchode 14 profesionálnych graffitistov vo viacerých štýloch stereet art, čím realizovali vynikajúci nápad.

V sobotu doobeda sa s oneskorením poldruha hodiny začal Underground Graffiti Jam v podchode medzi autobusovou stanicou a sídliskom Bašty. Profesionálni graffitisti prišli z Piešťan, z Banskej Bystrice, z Levíc, zo Šurian, z Bratislavy, aby svojimi dielami ozdobili škaredo počmárané steny prechodu. “Kreslím znak blesku,” povedal nám počas práce Blesk z Piešťan, ktorý sa grafitmi zaoberá už 13 rokov. “Používam štýl wild style, ktorý už veľa ľudí nepoužíva,” dodal 25 ročný mladý muž. Porozprával tiež, že v mestách na väčšine územia Slovenska sa nachádza legálna stena a tak vždy ide tam, kde sa dá kresliť. Do Komárna ho pozvali priatelia.

27 ročný Banskobystričan, ktorý nechcel prezradiť svoje meno, zdobil steny podchodu obrázkom piráta a pokladom.  “Môže trvať aj 7 hodín, kým je hotová jedna kresba,” prezradil nám.

Fotogalériu nájdete tu!

Tamás Varga, poslanec mestského zastupiteľstva za mestskú čast Letecké pole na internete vyzval profesionálnych graffitistov, že aby premaľovali 300 metrov dlhú plochu. “Aj graffiti je umenie, stena bude krajšia a mesto to nestojí žiadne peniaze. Do 31. decembra máme povolenie, do vtedy môžeme maľovať,” povedal poslanec mesta. Patrik Herda, s ktorým spoločne realizujeme tento projekt najprv preštuduje kresby a potom sa rozhodne či môže ostať na stene.” povedal Tamás Varga.

Patrik Herda, zo skupiny Kruscifix účinkujúcim pod menom Fantom MC pozval profesionálnych graffitistov. Z domácej undergroundovej scény známy a všestranný komárňanský umelec v sobotu aj sám pripravil graffiti, ktoré sa nachádza na ľavej strane prechodu od autobusovej stanice. Tvorba pozostáva zo šachových figuriek a z jednej bašty vykuká hlava. “Do konca decembra, aj viackrát za týždeň budeme môcť pracovať v podchode. Chceli by sme, aby to vyzeralo čo najlepšie,” povedal koordinátor.

Skupina Kruscifix prednedávnom vydala platňu s názvom Dolnozemci, ktorou vyplnila medzeru na domácom hudobnom trhu. Skupina má natočených aj viac videoklipov. Patrik prezradil, že čoskoro chce navrhovať šatstvo a vo vzdialenej budúcnosti má v pláne natočiť film.

TEXT: báj

Vyjadrite svoj názor