Región 2013. 09. 04.

Ostane závod Nokie v Komárome aj po odkúpení Microsoftom?

microsoft
FOTO: Ilustračné.

Oznámenie o tom, že Microsoft sa rozhodol kúpiť kompletnú Nokiu, nebolo až takým prekvapením. Pôvodom fínska spoločnosť totiž bola dlhodobo v problémoch. Po boome s jej klasickými mobilnými telefónmi prišla krutá realita. Nokia zaspala úvod do takzvanej doby smartfónovej, čo sa odzrkadlilo na dramatickom poklese podielu na trhu a samozrejme aj na páde akcií na trhu.

Softvérový gigant podľa správ vytasí 5,44 miliárd eur, za čo dostane úplne všetko- kompletnú divíziu zariadení, služieb a patentového portfólia spoločnosti Nokia.  S nimi samozrejme aj 32 tisíc zamestnancov po celom svete. Z nich približne 1 800 pracuje za hranicou v Komárome.

Otázka znie:  Je to pre náš región dobrá, alebo zlá správa? 

Keďže Microsoft vnikol do Nokie už dávnejšie (smartfóny Nokia obsahujú operačný systém Windows), predpokladá sa jeho plný vstup na trh so smartfónmi a tabletmi. Doteraz fungujúce továrne Nokie by sa preto nemali báť okamžitého zrušenia, ale skôr naopak. Ak bude postup Microsoftu úspešný, bude sa zvyšovať produkcia ich zariadení a továrne môžu potrebovať viac pracovnej sily. Súboj Apple vs. Microsoft sa tak dostane na nový front. Toto potvrdzujú aj prvé signály priamo od vedení jednotlivých závodov.

Ak by ale chcel Microsoft neskôr optimalizovať a znižovať náklady na výrobu, bude sa ťahať na východ. Popravde toto isté robila aj Nokia, čo bol dôvod prepustenia až 2 300 zamestnancov vo februári 2012. Nokia vtedy presúvala výrobu z Fínska, Mexika a Maďarska do Ázie, celkovo išlo o 4000 nových nezamestnaných.

Na záver spomenieme, že Microsoft bol za rok 2012 ocenený za európske Najlepšie pracovisko v medzinárodnej kategórii (Europe’s 2012 Best Workplaces). Zároveň je dôležitou informáciou aj to, že Microsoft má právo na používanie obchodnej značky Nokia na 10 rokov. Dovtedy musí dôjsť k úplne fúzii.

TEXT: Tomáš Kottra