Kultúra 2013. 11. 15.

Otvorili výstavu Ladislava Vallacha

Dnes otvorili výstavu dokumentárnej fotografie budapeštianskeho spravodajcu Tlačovej agentúry Slovenskej republiky, Ladislava Vallacha, s názvom „Ľudia a veci“. Podujatie zorganizovalo Regionálne osvetové stredisko v Komárne.

Kolekcia dvadsiatich siedmich farebných fotografií z Maďarska, Slovenska, Dánska, Španielska, Rakúska, Srbska, Chorvátska a Česka predstavuje výber Vallachovej tvorby za uplynulé tri roky. Snímky zobrazujú ľudí, ale aj predmety, najmä v mestskom prostredí.

„Počas udalostí, ktoré pokrývam ako píšuci redaktor, ale aj na súkromných cestách, ma zaujímajú situácie, ktoré režíruje život a pri ktorých je možné nasnímať obrazy niečím zaujímavých ľudí v ich životnom prostredí. Rád sa hrám so svetlom, s kompozíciou a s veľkými čiernymi plochami. Hľadám rozhodujúci okamih udalostí, napríklad pohľad, gesto, ale aj atmosféru, akú vyžaruje napríklad snímka jednotky ťažkoodencov v Budapešti pripravených na zásah, vedľa ktorých si za rohom pokojne fajčí čašník,“ povedal pre TASR autor fotografií.

Vallach okrem výstav v Komárne, Bratislave a Štúrove publikoval svoje snímky v niekdajších československých a potom slovenských denníkoch a týždenníkoch. V roku 1986 získal zlatú medailu J. M. Petzvala na celoslovenskej súťaži reportážnej fotografie v Piešťanoch. Po externej spolupráci s periodikami Život, Új Szó a ďalšími nastúpil v roku 1996 do Tlačovej agentúry SR (TASR) ako regionálny spravodajca a fotoreportér. Od roku 2002 je stálym budapeštianskym spravodajcom zahraničnej redakcie.Výstava v Komárne potrvá do konca januára.

TEXT: Renáta Pospíšilová