Kultúra 2015. 08. 26.

Peter Lipa a Bea Palya na 8. Komárňanskom vínnom korze

Popri známych tvárach domácej a maďarskej hudobnej scény sa o zábavu na 8. Komárňanskom vínnom korze postarajú komárňanské kapely a interpréti. Bude zorganizovaná aj tradičná súťaž vo varení Jókai fazuľovej polievky. Bude to opäť skvelá zábava pre celú rodinu.

Komárňanské vínne korzo vyrástlo v jedno z najzaujímavejších a najdôležitejších jesenných podujatí Komárna a jeho okolia, ktoré do Komárna vábi turistov kvalitným vínom, gastronómiou a výborným sprievodným programom.

Festival sa uskutoční od 4. do 6. septembra. V sobotu vystúpi Bea Palya z Maďarska a v nedeľu Peter Lipa s kapelou zo Slovenska. Cieľom podujatia je dať priestor na prezentáciu aj pre interprétov a skupiny z Komárna a okolia. V piatok domáci návštevníci a turisti na javisku uvidia Évu Korpás, skupiny Borostyán, Memória társulat a ZSEB, ale vystúpi a komárňanská folklórna skupina Dunaj-Dunajíček. V sobotu to bude už spomínaná speváčka ľudových piesní Bea Palya držiteľka ocenení Prima a Artisjus, ďalej to bude komárňanský interprét András Ölvecky so svojou novou džezovou kapelou. Herci Jókaiho divadla v Komárne sa publiku predstavia známymi operetnými a muzikálovými melódiami. Festival ukonči koncert Petra Lipa a jeho skupiny, čo je samé osebe zárukou skvelej nálady.

K festivalu budú patriť aj sprievodné podujatia, ako výstava v Dome maďarskej kultúry RÉV s názvom Neexistujúci poklad. V sobotu večer to bude program s názvom Folkové pódium taktiež v RÉV-e. Počas festivalu bude otvorená aj Vínna terasa na nádvorí Podunajského múzea, oproti kostolu Svätého Ondreja. Lahodné chute vínneho moku budú dopĺňať takty živej hudby.

„Cieľom festivalu je ukázať svetu svoje gastronomické a kultúrne hodnoty. Popri domácich vinároch sa ako hosť podujatia predstavia vinári zo Szekszárdu a jeho okolia. O dobrú náladu sa okrem domácich hudobníkov postarajú dve hudobné stálice zo Slovenska aj z Maďarska.” – vyjadril sa primátor Komárna László Stubendek. „Sobota bude dňom gastronómie: preto by som aj touto cestou chcel vyzvať komárňanské družstvá, aby sa zúčastnili na súťaži vo varení Jókaiho fazuľovej polievky.” – vyzval domácich kuchynských majstrov pán Stubendek.

„Na vínne korzo očakávame síce návštevníkov z celého priľahlého regiónu, ale by sme boli radi, keby bolo toto podujatie najmä festivalom Komárňanov. Organizovanie podujatia v rámci verejnej súťaže vyhrala firma so sídlom v Komárne, ktorú sme požiadali, aby sa pri organizovaní aj realizácii podujatia opierali najmä o domáce subjekty. Väčšina vystupujúcich interprétov je tiež z Komárna a okolia a platí to aj o vinároch, ktorí sa počas ostatných rokov vypracovali na špičku vinárskeho fachu a v rámci festivalu svoje najlepšie moky ponúknu na ochutnanie širokej verejnosti. Som presvedčený, že Komárno a jeho okolie má čo ponúknuť domácim návštevníkom aj turistom, a na tomto základe je možné postaviť aj dlhodobejšiu koncepciu rozvoja turistického ruchu regiónu. Jedným z pilierov tejto koncepcie sa stáva práve Komárňanské vínne korzo.” – vysvetlil primátor a dodal, že dúfa aj v to, že z festivalu budú profitovať aj reštaurácie, kaviarne a rôzne pohostinstvá pôsobiace v centre mesta.

Ďalšie informácie o festivale nájdete na webstránke www.komarno.sk/korzo, kde sa môžete prihlásiť aj do súťaže vo varení Jókaiho fazuľovej polievky.