Šport 2019. 01. 08.

Plavci Delta klub Komárno výborne reprezentovali v Győri

Naši plavci sa 19.-22.12.2018 predstavili na X. Scitec Győr open. Usporiadateľom sa podarilo prilákať neuveriteľných 1001 plavcov zo 119 klubov. Pretekov sa zúčastnili plavci z Maďarska, Rakúska, Slovenska, Poľska, Dánska, Kosova, Rumunska, Indie, Ukrajiny, Španielska, Litvy, Srbska, Švajčiarska a Bieloruska.  Medzi účastníkmi bolo množstvo účastníkov majstrovstiev sveta či Európy ako aj niekoľko reprezentačných výberov. Preteky sa plávali na rozplavby a večerné finále (mimo 400m polohové preteky,1500m, 800m a 400m voľným spôsobom). Náš klub reprezentovali pod vedením trénera Michala Knihára Alex Kušík, Marián Dragúň, Daniel Óváry, Ema Szászová a Miriama Szászová.

• Marian  Dragúň (open) : 1 x bronz
  • Alex Kušík (junior 1 ) : 1 x zlato a 1 x striebro
  • Miriama Szászová ( junior 4 ) : 5 x zlato a  1 x striebro

Marián Dragúň sa v prvý deň predstavil v disciplíne 50m prsia. Z raňajších rozplavieb sa pohodlne prebojoval do večerného finále. V ňom dokázal zaplávať časom 28,92 svoj osobný rekord čo v silnej konkurencií stačilo na výborné tretie miesto. Bohužiaľ v ďalšie dni ho zo súbojov vyradilo menšie zranenie.

Alex Kušík sa predstavil v šiestich disciplínach. V prvý deň obsadil vo svojej vekovej kategórií na 400m polohové preteky 5. miesto. Vo štvrtok sa plával 50m prsia a 200m znak. V oboch disciplínach sa z rozplavieb prebojoval do finále. V napínavom finále na 50m prsia sa po celý čas držal na popredných priečkach no nakoniec časom 30,51 skončil na nepopulárnom 4. mieste pričom za víťazom zaostal len o 0,14 sek. Čo hovorí o neskutočnej vyrovnanosti účastníkov. Na 200m znak skončil na peknom 7. mieste.  V piatok mal na programe 200m polohové preteky, v ktorých postúpil do finále tretím najlepším časom. Vo vynikajúcej atmosfére finálových bojov mal veľkú motiváciu a dokázal zaplávať osobný rekord časom 2:09,26, ktorým prekonal všetkých súperov a získal pre náš klub zlatú medailu. V posledný deň sa opäť prebojoval do finále v dvoch disciplínach a to 50m znak a 100m prsia. Kvôli krátkosti času medzi jednotlivými disciplínami vo večerných finálových bojov sa predstavil len na 100m prsia, v ktorých opäť zaplával osobný rekord a získal striebornú medailu!

Daniel Óvári sa predstavil v desiatich disciplínach. Vo veľmi silnej konkurencií sa mu podarilo prebojovať sa do dvoch finálových rozplavieb a to na 50m prsia, kde skončil na 9. mieste a 100m prsia, na ktorých skončil na 8. mieste.  Veľkým prísľubom do budúcnosti je až sedem osobných rekordov, ktoré dokázal zaplávať na jedných pretekoch, čo v juniorskej kategórií nie je úplne bežné a svedčí o jeho zlepšených výkonoch po jesennom príchode do nášho klubu.

Ema Szászová sa predstavila len v prvé dva dni pretekov kvôli chorobe.  Aj tak si dokázala zaplávať oobný rekord na 50m voľným spôsobom.

Miriama Szászová sa predstavila v znakárskych a kraulových disciplínach. Hlavným cieľom bolo vyskúšať si systém pretekov, v ktorom sa pláva na finále nakoľko na Slovensku v jej kategórií takéto preteky absentujú. V stredu sa predstavila na 800m voľným spôsobom. Dokázala zaplávať svoje osobné maximum a časom 9:57,63 získala z náskokom takmer 20 sekúnd zlato a navyše prekonala rekord SR v kategórií 11. ale aj 12. ročných žiačok. Vo štvrtok sa predstavila na 50m voľným spôsobom, 200m znak a 200m voľným spôsobom. S prehľadom postúpila vo všetkých disciplínach do finálových bojov. Vo finále na 50m voľným spôsobom zviedla nádherný súboj s maďarskou a dánskou súperkou, v ktorom získala svoje druhé zlato. Silné súperky ju čakali aj v ďalších disciplínach kde bojovala so súperkami z Maďarska, Ukrajiny a Dánska. Dokázala získať Ďalšie dve zlaté medaile a navyše na 200m voľným spôsobom časom 2:17,33 prekonala svoj rekord SR 11. ročných žiačok. V nedeľu opäť postúpila do dvoch finále. Na 50m znak spoznala prvú (a jedinú) premožiteľku a skončila na striebornom priečinku (pričom za svojim osobným rekordom zaostala len o pár stotín). V poslednej disciplíne celých pretekov predviedla nádherný súboj s dánskou súperkou, nad ktorou dokázala zvíťaziť a časom 1:02,44 o takmer 1,5 sekundy prekonala rekord SR v kategórií 11. ročných žiačok.

Plavci Delta klubu Komárno vyplávali v Győri 6 zlatých, 2 strieborné a 1 bronzovú medailu. V medailovej bilancií náš klub obsadil neuveriteľné 8. miesto spomedzi 70 klubov, ktoré získali aspoň jeden cenný kov pričom spolu sa pretekov súťažilo 119 klubov. O kvalite pretekov svedčí aj skutočnosť, že sme boli jediným klubom zo Slovenska (celkovo ich bolo 12), ktorého plavci dokázali zvíťaziť v jednotlivých disciplínach.

Hneď od Nového roku našich plavcov a trénera čaká ťažká práca. Našim cieľom je účasť na vrcholných podujatiach roku 2019 tak v seniorskej kategórii (Majstrovstvá sveta v Gwangju či Majstrovstvá Európy v Glasgowe), ako aj v juniorskej kategórií (Majstrovstvá Európy v Kazani či Majstrovstvá sveta v Budapešti). Naši plavci (Marián Dragúň a Alex Kušík) majú veľkú šancu pri dobrých tréningových podmienkach, ktoré momentálne máme v Komárne vytvorené, sa na tieto podujatia prebojovať. Cieľom našej najmladšej plavkyne Miriamy Szászovej je neustále sa zlepšovanie s výhľadom na EYOF, ktorý sa uskutočni v roku 2021 v Košiciach.

Našim športovcom k dosiahnutým výsledkom gratulujeme a držíme palce do roku 2019