Šport 2019. 12. 18.

Plavci DELTA klubu Komárno úspešne na otvorených Majstrovstvách SR na krátkom bazéne

Od 13.12 do 15.12.2019 sa naši plavci predstavili na Majstrovstvách SR v kategórií „Open“ (dospelý bez rozdielu veku) v krátkom bazéne, ktoré sa uskutočnili v Šamoríne. Na týchto majstrovstvách sa stretla kompletná plavecká špička Slovenska. Za náš klub sa na Majstrovstvách svojimi výkonmi počas roka kvalifikovali Alex Kušík junior , Kevin Bielik junior , Ema Szászová st.žiačka a Miriama Szászová st.žiačka pod vedením trénera Michala Knihára.

Alex Kušík, študent Gymnáziu Ľ.J.Šuleka v Komárne, sa v prvý deň predstavil na 400m polohové preteky kde časom 4:23,54 obsadil výborné 2. miesto hneď za našim najlepším plavcom súčasnosti Richardom Nagyom. Druhou disciplínou, ktorú v piatok plával bolo 200m znak. Z doobedňajších rozplavieb postúpil do večerného A finále, v ktorom zaplával čas 2:01,91 a získal druhú striebornú medailu. V sobotňajšom programe sa predstavil v disciplíne 200m polohové preteky, v ktorej sa opäť prebojoval do „A“ finále. V ňom zaplával čas 2:05,04, ktorým získal titul Majstra SR. V poslednom súťažnom dni sa predstavil na 100m znak a 100m polohové preteky. V oboch týchto disciplínach sa opätovne predstavil v „A“ finále. Na 100m znak časom 55,64 získal svoje druhé zlato. V poslednej disciplíne, ktorou bolo 100m polohové preteky zviedol výborný súboj, v ktorom nakoniec obsadil výborné druhé miesto vo svojom osobnom rekorde. Ziskom 2 zlatých a 3 strieborných medailí Alex patril medzi desať najúspešnejších plavcov na majstrovstvách SR.

Kevin Bielik  sa predstavil v krauliarskych disciplínach na 50m a 100m, na 50m a 100m motýlik, 100m polohové preteky a vo všetkých troch prsiarskych disciplínach t.j. 50m, 100m a 200m prsia. Výkony v rozplavbách stačili na postup do finálových bojov. Postupne sa predstavil v „A“ fináledisciplínach 50m prsia, 100m prsia, 200m prsia, 100m polohové preteky a 50m motýlik. Najlepšie výsledok dosiahol v disciplíne 50m prsia kde časom 29,14 získal striebro. V disciplíne 200m prsia zaplával osobný rekord a skončil na treťom mieste hneď za Tomášom Klobučníkom a Richardom Nagyom, čo sú momentálne dvaja najlepší plavci na Slovensku. Tretí cenný kov – bronz – získal na 100m polohové preteky.

Miriama Szászová st.žiačka sa predstavila postupne vo viacerých disciplínach. V prvý deň prekvapila senzačným postupom do „A“ finále OPEN na 200m znak, kde obsadila výborné 8. miesto. Na dlhých krauliarskych tratiach (400m a 800m) sa plávalo priamo na čas bez finálových súbojov. V disciplíne 400m voľným spôsobom obsadila 7. miesto a na 800m voľným spôsobom pekné 8. miesto. V nedeľňajšom poobedňajšom programe sa predstavila v „B“ finále na 200m voľným spôsobom, kde obsadila celkovo pekné 12. miesto a nato o 10 min. plávala „B“ finále 100m znak kde obsadila celkové 13. miesto medzi dospelými.

Ema Szászová sa predstavila na 800m voľným spôsobom, kde obsadila 20. miesto. Jej úspechom bola vôbec kvalifikácia na toto vrcholové podujatie.

Tréner Michal Knihár zhodnotil tieto Majstrovstvá SR nasledovne. Majstrovstvá SR dospelých na krátkom 25m bazéne sú domácim vyvrcholením jesennej časti sezóny. Program bol náročný. Alex sa prebojoval vo všetkých disciplínach do „A“ finále, čím potvrdil, že sa pevne usadil medzi slovenskou mužskou špičkou. Zisk dvoch titulov3 strieborných medailí odzrkadľuje jeho možnosti. Potešilo výrazné zlepšenie časov v znakárskych disciplínach. Alex dokázal pretaviť svoje tréningové úsilie v očakávané výsledky. Na to aby v budúcnosti pravidelne reprezentoval SR na vrcholových podujatiach budeme musieť ešte zvýšiť tréningové zaťaženie. Ema prekvapila vôbec prebojovaním sa na M SR a dúfam, že to bude tou najlepšou motiváciou do ďalšej práce. Mimi sa dokázala presadiť vo svojom veku 12 rokov už medzi dospelými čo potešilo. Účasť v „A“ finále na 200m znak bolo milým prekvapením. Cenné skúsenosti určite nazbierala aj v „B“ finále na 200m kraul a 100m znak. Posledné štarty naši plavci absolvujú na záverečnom, výborne obsadenom mítingu Scitec Gyor Open, ktorý bude končiť až 21.12.2019.

Našim plavcom k dosiahnutým výsledkom gratulujeme.