Šport 2019. 11. 08.

Plavci Delta klubu Komárno úspešne na Slovakia swimming cup-e

Prvý novembrový víkend sa naši plavci predstavili na najvýznamnejšou slovenskom plaveckom mítingu, ktorý sa uskutočňuje na 25m bazéne „Slovakia swimming cup-e“ (ďalej len SSC). Po prvý raz sa významné plavecké podujatie Slovenskej plaveckej federácie uskutočnilo mimo Slovenska, konkrétne v Györi. Vynikajúce podmienky, ktorými je tento bazén známi prilákali vynikajúcu konkurenciu plavcov zo Slovenska, Rakúska, Maďarska, Čiech, Poľska a Malty. Celkovo sa predstavilo 359 plavcov z 48 klubov, vrátane kompletnej slovenskej, rakúskej a českej reprezentácie.  Význam pretekov zvýraznilo aj ich zaradenie do FINA kalendára a plnili sa na nich limity na blížiace sa ME v krátkom bazéne. Náš klub reprezentovali pod vedením trénera Michala Knihára Alex Kušík, Ema Szászová, Miriama Szászová a Kevin Bielik. Preteky boli v kategórií „Open“ t.j. bez rozdielu veku a plávali sa na rozplavby a poobedňajšie finálové boje. Podľa dosiahnutých výsledkov išlo jednoznačne o najkvalitnejšie plavecké preteky v histórií Slovenskej plaveckej federácie. Na SSC 2019 sa prekonalo neuveriteľných 12 slovenských rekordov v jednotlivých vekových kategóriách a padlo aj 52 rekordov mítingu SSC.

Alex Kušík vekom len junior predvádzal na týchto pretekoch vynikajúce výkony. Postupne sa predstavil až v siedmych disciplínach, pričom až v piatich z nich si dokázal zaplávať osobné rekordy čo v jeho veku je výborný výkon. Na 50m prsia zaplával čas 29,61 čo mu zaručilo účasť v semifinále, z ktorého sa ale odhlásil pre kolíziu s inými disciplínami. Podobná situácia nastala aj na 200m prsia kde postúpil do večerného „B“ finále, v ktorom neštartoval. V poslednej prsiarskej disciplíne na 100m zaplával v „A“ finále skvelý osobný rekord časom  1:03,05 čo stačilo na pekné 7. miesto. Alex sa postupne predstavil aj v znakárskych disciplínach. Na 50m znak sa postupne zlepšoval a jeho výkon vyvrcholil vo finále, kde časom 26,30 obsadil skvelé 4. miesto. Na 200m znak opäť plával v „A“ finále, v ktorom časom 2:02,37 skončil piaty. Najväčšie očakávania sme mali na polohových pretekoch. Na 200m trati s prehľadom postúpil do „A“ finále, v ktorom dokázal v nádhernom súboji poraziť nášho najlepšieho plavca Richarda Nagya a čas 2:02,03 mu vyniesol skvelé 4. miesto za trojicou zahraničných plavcov. V najkratšej polohovke opäť zápolil v „A“ finále. Aj keď išlo o poslednú disciplínu náročného programu Alex preukázal výbornú prípravu a v strhujúcom boji zaplával čas 56,61 čo mu prinieslo vytúženú bronzovú medailu za dvojicou zahraničných pretekárov!!!

Ema Szászová vekom staršia žiačka sa predstavila na takomto významnom podujatí druhý krát avšak v takejto konkurencií ešte neplávala. Úspechom už bola vôbec skutočnosť, že na tomto podujatí mohla štartovať, nakoľko veľmi veľa aj starších plavcov nebolo prijatých na tieto preteky (na každú disciplínu prijali usporiadatelia len obmedzený počet plavcov). V takmer všetkých disciplínach si zaplávala osobné rekordy a pozbierala cenné skúsenosti.

Miriama Szászová vekom staršia žiačka sa predstavila až v deviatich disciplínach. Jej cieľom bolo zaplávať v silnej konkurencií čo najlepšie časy. Takmer vo všetkých disciplínach  dokázala zaplávať svoje osobné rekordy a jej časy dokonca stačili na účasť vo večerných finálových bojoch. Vrcholom bolo jej vystúpenie v rozplavbách 800m voľným spôsobom kde skončila na 13. mieste ako aj 400m voľným spôsobom, v ktorom časom 4:36,80 obsadila výborné 14. miesto, pričom dokázala prekonať 36 rokov starý slovenský rekord 12 ročných plavkýň! Na 200m znak sa prebojovala do „B“ finále, v ktorom zaplávala skvelý osobný rekord a časom 2:25,16 a dohmatla na 2. mieste (celkovo 10. miesto).

Kevin Bielik vekom ešte stále junior sa predstavil vo všetkých prsiarskych disciplínach, na 50m motýlik a 100m polohové preteky. Vo všetkých disciplínach dokázal posunúť svoje osobné rekordy. Prebojoval sa aj do finálových bojov a to na 100m prsia, 200m prsia a 100m polohové preteky a do semifinále na 50m prsia. V semifinále skončil na prvom nepostupujúcom 9. mieste. V disciplínach 100m prsia a 200m prsia vyhral zhodne „B“ finále čo predstavovalo celkové výborné 9. miesto.  Na 100m polohové preteky skončil v „B“ finále na 6. mieste (celkovo 14. miesto).

Vystúpenie našich plavcov krátko zhodnotil aj tréner Michal Knihár. Slovenská plavecká federácia usporiadala najlepšie preteky v histórií. Podmienky, ktoré sú v Györi (10 dráh, vyplavovací a rozplavovací bazén) nie je možné bohužiaľ na Slovensku splniť, a preto nedokážeme na Slovensko prilákať takúto konkurenciu. Bez takýchto pretekov naši plavci nemajú nádej pomýšľať na úspechy v rámci Európy. Alex dokázal v takejto veľkej konkurencií nielen svoju dobrú pripravenosť ale aj obrovskú bojovnosť. Aj napriek množstvu štartov bojoval v každej jednej disciplíne. Ak by bola na SSC taká konkurencia ako vlani v Trenčíne odchádzal by z 3-4 zlatými medailami. Potešili hlavne výborné časy. Pre naše najmladšie plavkyne to bola skúsenosť, ktorú im môžu závidieť ich rovesníčky a dúfam, že ich ešte viac naštartujú do ďalšej ťažkej práce v príprave. Otestovali sme ich, našli miesta kde sa máme ešte zlepšovať. Prekonanie starého slovenského rekordu bolo povestnou čerešničkou na Miminom výkone.

Našim plavcom k dosiahnutým výsledkom gratulujeme.