Šport 2021. 05. 13.

Plavci Delta klubu opäť úspešne reprezentovali Komárno

Plavci Delta klubu Komárno sa v termíne od 30.4. do 2.5.2021 zúčastnili v „bubline“ v Šamoríne prestížnych pretekov Orca Cup, ktoré boli zároveň kvalifikačnými pretekmi na OH v Tokiu ako aj na ME a MS seniorov ako aj juniorov.

Táto skutočnosť pritiahla do Šamorína kompletnú slovenskú, česká ako aj slovinskú špičku. O kvalite pretekov svedčí aj fakt, že na ňom padlo niekoľko „A“ a „B“ limitov na OH v Tokyu. Náš klub reprezentovali pod vedením trénera Michala Knihára: Marián Dragúň, Miriama Szászova, Alexandra Gálová a Samuel Alexander Kazimír.

Pod hlavičkou seniorskej reprezentácie sa predstavil ďalší náš plavec Alex Kušík. Preteky sa plávali na rozplavby a poobedňajšie finále (mimo 400m disciplín a dlhších) v kategórií starších žiakov, mladších junioriek a Open.

Marian Dragúň  sa predstavil na všetkých prsiarskych disciplínach. V extrémne silnej konkurencií predovšetkým českých reprezentantov dokázal postúpiť vo všetkých disciplínach do večerných finálových bojov. Na 50m prsia obsadil pekné 6. miesto. Na dvojnásobnej trati skončil siedmy. Na 200m prsia obsadil opäť 6.miesto.

Alexandra Gálová mala ťažkú úlohu nakoľko vekom ešte juniorka plávala v kategórií open podľa propozícií pretekov. Predstavila sa na všetkých krauliarskych vzdialenostiach a na 200m polohové preteky. V tejto disciplíne sa dokonca prebojovala do finále, v ktorom skončila na výbornom 7. mieste. Veľmi dobré výsledky dosiahla aj na 400m resp. 800m voľným spôsobom, ktoré sa plávali priamo na čas. Na 400m obsadila 8. miesto a na 800m bola dokonca 6. Miesto.  O kvalite týchto disciplín svedčí aj skutočnosť, že v oboch víťazka zaplávala A limit na OH v Tokyu. Na ostatných krauliarskych tratiach skončila v rozplavbách v druhej desiatke pretekárok.

Samuel Alexander Kazimír sa predstavil na všetkých prsiarskych tratiach , na 50m voľným spôsobom a motýlik ako aj na 200m polohové preteky. V tejto disciplíne sa prebojoval do finále, v ktorom obsadil 5.miesto. Finále mu len tesne ušlo na 50m prsia, kde obsadil deviate miesto. Potešili predovšetkým osobné rekordy na 50m prsia a 50m voľným spôsobom.

Miriama Szászová súťažila v kategórií juniorov o rok staršími plavcami. V nabitom programe sa dostala až do šiestich finále. Keďže program bol nabitý s trénerom sa zamerali na všetky krauliarske disciplíny. V silnej konkurencií obsadila 2. miesto na 100m, 200m a 400m voľným spôsobom, pričom jej premožiteľkou bola najlepšia o rok staršia česká plavkyňa. Zdolať ju dokázala len na 50m voľným spôsobom, kde nenašla premožiteľku a záskala zlatú medailu 1 miesto. Oveľa viac však potešili osobné rekordy na 50m , 200m a 400m voľným spôspbom.

Alex Kušík potvrdil svoju zvyšujúcu sa formu pred blížiacimi sa ME seniorov v Budapešti. Vo svojej najlepšej dosciplíne 200m polohové preteky získal vo finále striebro 2. miesto. Rovnaký cenný  kov dosiahol aj v disciplíne 50m znak 2. Miesto za uradujúcim majstrom sveta a majstrom Európy juniorov Čejka – Český reprezentant.

Michal Knihár tréner DELTA KLUB Komárno a osobný tréner reprezentantov SLOVENSKA Preteky nám poslúžili ako podklad do ďalšieho tréningového procesu pred M SR.

Našich plavcov čaká náročné obdobie. Alex sa predstaví na ME v Budapešti kde mu budeme držať palce na 200m polohové preteky. Ostatných čaká sústredenie a následne v prvý júnový týždeň M SR seniorov a juniorov. Pevne verím, že formu vyladíme na tieto vrcholy sezóny. Tréningový výpadok máme omnoho menší ako tomu bolo vlani nakoľko fungovala bublina v Šamoríne, ktorá je však finančne extrémne náročná.