Mesto 2012. 03. 16.

Poznáme športovcov roka 2011!

Komárno patrilo aj v uplynulom roku k mestám, ktoré sa môžu pýšiť dobrými športovými výkonmi svojich rodákov.

Svoje mesto reprezentovali tak mladí, ako aj dospelí. „Výber nebol ľahký, pretože v minulom roku viacerí športovci z nášho mesta získali medailové ocenenia,“ vyjadril sa primátor Anton Marek vo svojom príhovore k úspešným športovcom.

Všetkým oceneným aj my gratulujeme a rodičom, trénerom i sponzorom vyjadrujeme obdiv i vďaku za podporu svojich chránencov!

Kategória mládež

Mário Csonka
Má 17 rokov, je členom Centra talentovanej mládeže a Športového klubu Boxu Spartak Komárno. Je päťnásobným majstrom Slovenska v žiackych a dorasteneckých kategóriách. V roku 2011 bol účastníkom Majstrovstiev Európy v boxe kadetov, finalistom turnaja Olympijských nádejí, vyhral medzinárodný turnaj v Maďarsku. Je členom užšieho kádra reprezentantov SR kadetov. Trénuje ho Peter Jachman.

Nikolas Hulman
Má 11 rokov, je členom žiackeho družstva Zápasníckeho klubu Spartacus Komárno. V roku 2011 bol 6. na majstrovstvách republiky mladších žiakov v gréckorímskom štýle, získal 5 prvých miest na turnajoch mládeže v Hodoníne, v Komárne, v Havličkovom Brode a Jihlave, druhý bol v Kladne a ďalšie cenné umiestnenia získal aj v Trenčíne a v Chorvátsku. Trénuje ho Karol Kúr.

Máté Kanozsay
Má 14 rokov, je členom športového klubu Slovenskej federácie kempo. V roku 2011 získal 1. miesto na Majstrovstvách Slovenska, na Majstrovstvách Maďarska tiež vybojoval 1. umiestnenie. Jeho trénerom je Robert Szayka, predseda Slovenskej federácie kempo.

Tomáš Kósa
Má 10 rokov, je členom Karate klubu ABC Car Komárno. Vlani na Krajskom pohári mládeže získal 5 zlatých medailí, jednu striebornú a jednu bronzovú. Na Slovenskom pohári mládeže bol trikrát prvý, a dvakrát získal 2. miesto. Tiež vyhral Majstrovstvá Slovenska mládeže v Shito ryu. Jeho trénerom je Peter Máťa.

Lenka Stará
Má 12 rokov, je členkou Plaveckého oddielu KomKo Komárno. Na majstrovstvách Slovenskej republiky v Trnave získala 2. miesto v disciplíne 50 metrov voľný spôsob. Na oblastných majstrovstvách žiakov získala jedno prvé, tri druhé a tri tretie umiestnenia. Okrem týchto výsledkov na rôznych ďalších pohárových pretekoch pozbierala ďalšiu striebornú a dve bronzové medaily. Jej trénerom je Štefan Peťkovský.

Sandra Szabóová
Má 15 rokov, je reprezentantkou Slovenskej republiky vo volejbale v kategórii kadetiek. V uplynulom roku bola účastníčkou Stredoeurópskeho pohára v Maribore a Majtrovstiev Európy v Belehrade. Až na troch medzinárodných turnajoch bola vyhodnotená, ako najlepšia smečiarka. Jej trénerom v Komárne sú Ondrej Óváry a Milan Žibrita.

Emese Szépová
Členka Klubu vodného motorizmu Lodiar má 11 rokov. V minulom roku sa stala majsterkou Slovenska, okrem toho na iných celoštátnych súťažiach získala zlaté medaily v Komárne a v Piešťanoch a jednu striebornú taktiež v Komárne. Trénuje ju otec, Csaba Szép.

Kategória dospelí

Mário Csente
Komárno má vynikajúce zastúpenie aj v automobilovom športe a to aj napriek tomu, že jazdec JMP Racing Teamu Mário Csente v rámci medzinárodného šampionátu Slovenska 2011 musel vymeniť až dvoch spolujazdcov. Tohtoročný šampionát mal veľmi dobre naštartovaný, veď v maďarskom Egeri a v poľskom Rzesowe skončil na 1. a 2. mieste a na domácej pôde v Lubeníku bol tiež prvý. Tieto výsledky mu vytvorili dobrú šancu aj na zisk titulu majstra na posledných pretekoch majstrovstiev v Košiciach. Žiaľ z technických dôvodov mu to nebolo súdené. Posádka Csente-Tešinský skončila celkovo na vynikajúcom 2. mieste.

Viktor Demin
Viacnásobný majster Slovenska je členom Komárňanského kajak – kanoe klubu. Vlani na celoštátnych súťažiach v K2 dvakrát dosiahol 1. a v súťaži jednotlivcov raz 1. a raz 2. miesto. Tak na Majstrovstvách Európy, ako aj na majstrovstvách sveta v K2 na 1000 m vybojoval druhé a na 500 m prvé umiestnenie. Okrem športových úspechov dosahuje aj dobré študijné výsledky a v kolektíve strediska rýchlostnej kanoistiky je veľmi obľúbený. Trénuje ho Ladislav Polhammer.

Zsófia Édes
Komárňanský šachový club začala navštevovať pred 11 rokmi. Vlani v Trenčíne sa stala Majsterkou Slovenska v kategórii junioriek. Na celoštátnych majstrovstvách dievčat v Senici vybojovala 1. miesto, čím získala právo zúčastniť sa na tohtoročných majstrovstvách sveta v Grécku. Dosiahla 1. umiestnenie tak na Turnaji maďarských škôl na Slovensku, ako aj na medzinárodnom turnaji v Maďarsku. Zúčastnila sa aj Majstrovstiev sveta dievčat v Indii. Jej trénerom je Imre Kukel.

Johnathon Jones
Bývalý rozohrávač Oaklandskej Univerzity je členom extraligového basketbalového družstva MKB Rieker od roku 2010. Vo viacerych štatistických ukazovateľoch mu patrí popredné miesto v TOP 10-ke, v sezóne 2010/2011 mal najvyšší počet asistencií, a v základnej časti súťaže druhý najväčší počet trojbodových košov. Je miláčikom komárňanského obecenstva, je športovcom v pravom slova zmysle, ktorý je dobrým vzorom aj pre ostatných nielen na ihrisku ale aj v každodennom živote.

Zsolt Németh
Člen Volejbalového klubu Slovenskej poľnohospodárskej univerzity – Ekonóm Nitra sa volejbalu venuje od roku 2003. Vlani s družstvom klubu v kategórii kadetov získal 3. miesto na Majstrovstvách Slovenska. Je zaradený do užšieho výberu volejbalového družstva kadetov reprezentácie Slovenska. Ako na bývalého člena komárňanského Volejbalového klubu Spartak, môžeme byť naňho právom hrdí. Jeho trénermi sú jeho otec, Ing. Edmund Németh a Ľudovít Jobbágy.

Patrik Paksi
Ako 10-ročný sa začal venovať vodnému pólu. Napriek tomu, že začal neskôr ako jeho rovesníci, svojou usilovnosťou sa rýchlo vypracoval a po určitom čase dosiahol ich úroveň. V roku 2011 jeho družstvo na Majstrovstvách Slovenska vybojovalo druhé miesto. S reprezentáciou U17 sa zúčastnil Majstrovstiev Európy v Chorvátsku, kde slovenskí reprezentanti dosiahli chválihodné 10. miesto, napriek tomu, že mali v skupine veľmi silných súperov. V Klube vodného póla Patrika trénuje Štefan Fazekaš.

Roberta Pelantová
Študentka Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Komárne je členkou Komárňanského kajak – kanoe klubu. Vlani na Majstrovstvách Slovenska v Piešťanoch vybojovala 4 prvé umiestnenia. Na Majstrovstvách Európy juniorov v Zagrebe v K1 na trati 1000m dosiahla 6. miesto. Zúčastnila sa aj Majstrovstiev sveta v Brandenburgu, kde získala bronzovú medailu. Roberta sa môže pýšiť aj s čestným uznaním od Vyššieho územného celku Nitra za rok 2011. Trénuje ju Vojtech Halmo.

René Rajko
Dvadsaťjedenročný športovec je členom Box clubu BAŠTA Komárno. Podľa trénera Juraja Kurdiho sa v Komárne v posledných dvoch desaťročiach neobjavil väčší talent než on, ktorý si vlani vybojoval republikové prvenstvo vo váhe do 52 kilogramov. Zúčastnil sa aj Majstrovstiev sveta v Baku, v Azerbajdžane. Vo svojej váhovej kategórii sa stal aj víťazom Slovenskej ligy boxu.

Richard Rigó
Má 21 rokov, je odchovancom komárňanského zápasenia, v súčasnosti je členom Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica. Majster Slovenska v zápasení v gréckorímskom štýle do 66 kilogramov, účastník majstrovstiev Európy a majstrovstiev sveta v roku 2011 ako reprezentant Slovenskej republiky. Je to technický, vytrvalý športovec, jeho prístup k povinnostiam počas tréningového a prípravného procesu môže byť vzorom pre mnohých mladých športovcov. Jeho trénerom v Komárne bol Karol Lengyel.

Daniel Štumpf
Rodák nášho mesta, dvadsaťročný odchovanec novozámockého hokeja v prvom štvrťroku 2011 žiaril v slovenskej extralige v drese Nitry, kde odohral doposiaľ celú kariéru od žiakov až po mužov. Od júla pôsobí v klube Junosť Minsk, v rámci najvyššej elitnej ruskej juniorskej súťaže MHL. V Mládežníckej kontinentálnej hokejovej lige je 28 ruských tímov a 4 mimoruské, v ktorých hrá iba 5 Slovákov. Daniel v priebehu súťaže dlhodobo figuroval okolo piateho miesta v počte strelených gólov a bol v TOP 10 v kanadskom bodovaní celej ligy.

Peter Štefanovič
Mladý talent Klubu vodného motorizmu KORMORÁN začal pretekať v roku 2005. Vlani v kategórii OSY-400 dosiahol nasledovné úspechy: na Majstrovstvách Slovenska a na Slovenskom pohári sa umiestnil na 2. mieste, na majstrovstvách Európy sa stal tretím a na Majstrovstvách sveta si vybojoval bronzovú medailu. Jeho trénerom je Miroslav Bazinský, mladší.

Ing. Vladimír Urban
Preteká od roku 2000 v silovom trojboji. Je viacnásobným majstrom sveta, Európy a Slovenska. Vlani na Majstrovstvách Slovenska výkonom 250 kg získal zlatú medailu. Týmto istým výkonom bol najlepší na Majstrovstvách Európy WUAP v Poľsku a na Majstrovstvách Európy GPC v Maďarsku. Ešte lepší výsledok mal na Majstrovstvách sveta v Severnom Írsku, kde si výkonom 270 kg vybojoval prvé umiestnenie. Je držiteľom slovenského aj svetového rekordu v tlaku na lavičke v kategórii do 90 kg. Trénuje s Ing. Jánom Habardikom.

Kategória kolektívy

Športový klub boxu spartak
Klub zastupoval v roku 2011 Komárno a Slovensko v medzinárodnej lige Boxing One, kde sa umiestnil na celkovom 1. mieste a získal titul medzinárodného majstra Euroligy mužov v boxe. V tejto dlhodobej súťaži štartovalo 8 klubov, a to z Rumunska, z Poľska, z Maďarska a zo Slovenska. Okrem toho Športový klub boxu Spartak štartoval vo všetkých súťažiach organizovaných Slovenskou asociáciou boxerov amatérov a v Komárne usporiadal aj niekoľko medzinárodných podujatí v boxe. Cenu prevezal Juraj Győrfi, tréner klubu.