Región 2014. 03. 13.

Prievoz na Dunaji spojí Slovensko a Maďarsko

Prievoz medzi obcou Kravany nad Dunajom v okrese Komárno a maďarským mestom Lábatlan je schopný prevádzky. Všetky povolenia sú vybavené. Premávku spustia 1. apríla. TASR o tom informoval kraviansky starosta Gabriel Duka.

„Nie je to prvoaprílový žart. Všetko svedčí o tom, že sú vyriešené všetky problémy. Nebola to ľahká cesta. S možnosťou dopravy na Dunaji sme sa začali zaoberať v roku 2008. S maďarským partnerským mestom sme potrebovali vybaviť takmer 20 rôznych povolení,“ povedal starosta s tým, že obecné zastupiteľstvo bude vo štvrtok (13.3.) rokovať o konečnej verzii zmluvy medzi mestom Lábatlan a spoločnosťou Duna-Color, s. r. o., ktorej stopercentným majiteľom je obec Kravany nad Dunajom. Dodal, že s maďarskou stranou prerokujú 18. apríla zmluvu o spolupráci, následne dôjde k jej podpísaniu.

Podľa jeho slov pre obyvateľov obce môže tento 12-miestny dopravný prostriedok – loďka – znamenať aj ďalšie pracovné príležitosti. V rámci cezhraničnej spolupráce obnovili jednu malú loď, vytvorili pristávacie možnosti a parkovisko. Celá investícia stála 783.000 eur, z toho mesto Lábatlan dostalo 490.000 a Kravany nad Dunajom 293.000 eur z fondov Európskej únie.

Na maďarskej strane prístav už existoval aj v predchádzajúcich storočiach. Počas druhej svetovej vojny bol zlikvidovaný. Na tom istom mieste je postavený nový prístav, ktorý vyhovuje aj väčším lodiam. „Ceny cestovných lístkov budú celkom prijateľné, čoskoro oboznámime verejnosť aj s cestovným poriadkom,“ poznamenal Duka.

(zdroj: tasr, ilustračné foto)