Mesto 2020. 05. 04.

Primátor Béla Keszegh upozornil na rodiny, ktoré hranice rozdelili

Uzavretie hraníc počas pandémie zanechalo stopy nielen na ľuďoch, ktorí pracujú za hranicami, ale i na rodinách, ktoré tieto hranice rozdelili. Na situáciu v online petícii upozornila Orsolya Dala, pričom sa k jej podpore pridali i primátori Komárna a Štúrova.

„Dostávame veľmi veľa otázok v súvislosti so situáciou na hranici. Nielen od pendlerov, ale aj bežných ľudí, ktorí sú z dôvodu uzavretej hranice oddelení od svojich rodinných príslušníkov, neraz od svojich manželov, manželiek, ba dokonca detí. V niekoľkých prípadoch museli zrušiť aj svadbu, lebo ženícha či nevestu nepustili na druhú stranu,“ povedal pre TASR primátor Komárna Keszegh. Medzi najčastejšie prípady patria najmä príslušníci maďarskej menšiny, ktorí sú izolovaní od svojich príbuzných žijúcich v Maďarsku.

Podľa odborníkov z permanentného krízového štábu avšak druhá vlna epidémie hrozí najmä zanesením zo zahraničia. Primátor mesta Komárno avšak hľadá cestu pre roztrhnuté rodiny. „Cez Úniu miest Slovenska som žiadal predsedu ústredného krízového štábu, aby pred prijatím rozhodnutí mali dotknuté samosprávy možnosť vyjadriť sa. Tým by sa dalo predísť viacerým problémom,“ uzavrel Keszegh. Konečné slovo bude mať hlavný hygienik.

Online petíciou za cezhraničný pohyb obyvateľov pre styk s rodinnými príslušníkmi sa začala zaoberať Orsolya Dala. „V podstate by sa na nich vzťahovalo to isté ako na pendlerov. Po prekročení hranice nemôžu opustiť vozidlo, môžu cestovať len na uvedenú adresu. Chceme však požiadať o výnimku z povinnej karantény, lebo to by ohrozilo naše živobytie, starostlivosť o domácnosť,“ píše sa v petícii, adresovanej premiérovi Igorovi Matovičovi (OĽaNO).

Zdroj: tasr.sk