Mesto 2019. 08. 27.

Progresívne Slovensko vytvorilo maďarskú platformu – na zozname sa nachádzajú aj známe mená

V pondelok (26. august) politická strana Progresívne Slovensko vyhlásila na tlačovej konferencii, že vytvára maďarskú platformu strany. Konferencia sa uskutočnila v Komárne a na zozname platformy sa objavilo viacero známych mien.

V komárňanskom coool Bare sa tlačovej konferencie zúčastnilo vedenie strany Progresívne Slovensko ako napríklad predseda strany Michal Truban, podpredsedníčka Zora Jaurová, Michal Šimečka predseda PS EU a Martin Dubéci. Ako odznelo na konferencii, tak strana Progresívne Slovensko vytvorila túto organizáciu predovšetkým na riešenie problémov maďarskej menšiny a južného Slovenska. Obzvlášť venujú pozornosť najmä hospodárskemu rastu regiónu, čo ovplyvňuje aj infraštruktúru, jazykové a kultúrne práva pre slovenský národ ale aj pre menšiny.

„Od začiatku sme tvrdili, že Progresívne Slovensko je také hnutie, ktoré reprezentuje všetkých obyvateľov na Slovensku. Toto nie sú len slová. Našu zodpovednosť voči Maďarskej komunite sme predstavili už počas kampane prezidentky Zuzany Čaputovej. Vytvorenie maďarskej platformy je k tomu ďalším krokom,“ povedal predseda strany Michal Truban a následne dodal, že by chceli aby všetci občania považovali Slovensko za svoj domov. Domnieva sa, že na južný región sa kvôli nacionalizmu v minulosti pozabudlo. Toto by strana chcela zmeniť.

Založením maďarskej platformy vznikla zároveň aj komárňanské vetva s vlastnou kanceláriou. Jej členmi sú Claudia Illés, Viktória Ipóth a Veronika Jakab. Claudia Illés predsedníčka komárňanskej vetvy Progresívneho Slovenska povedala: „všetky mestá, ktoré budú vytvárať maďarskú vetvu budú mať koordinátora, ktorý bude platformu viesť. O tejto osobe sa bude rozhodovať v blízkej budúcnosti, momentálne je koordinátorom maďarskej platformy Martin Dubéci.“

Najznámejší maďarskí predstavitelia strany sú avšak pôvodom v Kolárova. Traja predstavitelia občianskeho združenia helloGúta ako Attila Forgács, Ernő Kárpáty a Tibor Forró sú totiž tiež súčasťou maďarskej platformy. „Porady so stranou začali už pred týždňami a jednoznačne sa diskutovalo aj o téme v spojitosti s kandidačnou listinou v parlamentných voľbách. Ak chceme klásť dôraz na platformu, tak aj na listine sa musia objaviť také pozície, ktoré sú v rovnováhe s touto myšlienkou,“ povedal Attila Forgács a dodal, že na rokovaniach, ktoré sa budú konať v blízkej budúcnosti bude helloGúta presadzovať za koordinátora platformy Tibora Forróa.

Na tlačovej konferencii sa medzi sympatizantmi strany objavil aj člen mestského zastupiteľstva Szilárd Ipóth. Pre našu redakciu povedal, že momentálne nie je členom strany Progresívne Slovensko ale uvažuje nad možnosťou, že by v budúcnosti vstúpil do strany.