Mesto 2022. 10. 06.

Prvému profesionálnemu slovenskému divadlu v Komárne hrozí zánik! Už nedokážu pokryť ceny energií

Riaditeľ Domu matice slovenskej v Komárne, Jozef Černek, je známy svojou otvorenou komunikáciu smerom k verejnosti či už v rámci témy Matice alebo ohľadom pôsobenia Slovenských rebelov, folklórom inšpirovaného súboru z Komárna a Dramaťáku. Začiatok mesiaca ohlásil radostnú novinu – vznik prvého profesionálneho slovenského divadla v Komárne a o pár dní na to, so slzami v očiach informuje o jeho zániku. Likvidačným faktorom majú byť enormné ceny za plyn.

„S veľkou ľútosťou teda ohlasujeme, že v mesiaci, kedy sme založili prvé profesionálne slovenské divadlo v Komárne, musíme ohlásiť aj jeho ukončenie a rovnako tak aj ukončenie činnosti DMS Komárno,“ píše na Facebookovej stránke Jozefa Černeka.

Pôvodne DMS Komárno len za plyn platilo 1800,- € mesačne. Platby za plyn sa na jar zvýšili na 3 773,50 €, teda o 107 % – čiže viac ako dvojnásobne. „Povedali sme si, že zabojujeme, sadli sme si s každým jedným nájomníkom, zdvihli sme nájomné, stratili zopár nájomníkov, ale aj našli nových. Naši diváci nám vyzbierali skoro 10 000,- €. Mysleli sme si, že to teda nejak s Božou pomocou zvládneme. Rebeli hrali všetky svoje predstavenia celé leto tak, aby zisk šiel do budovy. Dnes ale prišla rana, ktorá je asi posledná,“ píše ďalej Černek na Facebooku.

Mesačná platba len za plyn od 1. 10. 2022 je 7 547,- € a to aj napriek tomu, že dodávateľ vie, že už odstavili od kúrenia divadelnú sálu. Zvýšenie za plyn teda predstavuje 320%. Sumu, ktorú Rebelom a Dramaťáku ponúkla verejnosť teda postačí sotva na jeden a pol mesačnej platby.

„S vedením Matice slovenskej sme sa dohodli, že budeme hľadať všetky spôsoby ako zakonzervovať budovu tak, aby zvládla zimu s čo najmenšími stratami. A pokúsime sa obnoviť aspoň divadelnú činnosť na jar,“ hľadá Černek aspoň iskričku nádeje.

Černek pre novovytvorenú televíznu stanicu JOJ 24 v Nitre tiež prezradil, že sa už nemajú na koho obrátiť. Pomoc od štátu žiadajú už takmer dva roky, s hrozbou zániku sa totiž stretli už aj počas covidu. „15. decembra sa rozlúčime so všetkými našimi divákmi. Rok a pol sa snažíme zaujať vládu, štát, ministerstvo kultúry, bez akejkoľvek odozvy, štát sa nám otočil chrbtom.“

Slovenskí rebeli a Drmaťák majú na konte niekoľko úspešných muzikálov a divadelných akými sú napríklad Tajná láska, Bosorka, Helenka alebo Slečna Loreline. Obľúbený je aj ich každoročný Ujcov Minifest za domom v Hornej Zlatnej alebo ich účasť na sprievodcovskej činnosti po meste. Neraz zožali úspech aj v zahraničí, na festivale vo Francúzsku alebo na predstaveniach v Maďarsku. Najnovšie sa tešili zo svojho diela Čaj o piatej, jeho premiéra je naplánovaná na sobotu 22. októbra o 17:30.