Mesto 2021. 05. 26.

Rebeli a Dramaťák sa vracajú tam, kam patria. Na javisko

Rebeli 12. júna prídu s premiérou nového muzikálu Tajná láska – Titkos szerelem. Muzikál mal pôvodne naplánovanú premiéru v decembri 2020. Avšak Covid zavrel všetky divadlá a s ním aj to komárňanské. 

Členovia súborov doteraz bezplatne pomáhali pri testovaní v Dome Matice slovenskej aj s administráciou vo vakcinačnom centre v komárňanskej nemocnici. Teraz sa však už vracajú na javisko a to s plnou „parádou”. Tento týždeň odohrajú dve predstavenia muzikálu Zver, ktorý sa hral naposledy v lete 2020. „Bolo treba výrazne oprášiť texty  a po vynútenej pauze sme museli popracovať aj na kondícii hercov a tanečníkov, lebo choreografie tu nie sú práve najjednoduchšie,” vysvetľuje režisér Jozef Černek. Zver uvedú aj na Deň detí. Potom sa javisko premení z moderného muzikálu na už slávnu dedinku Rebelovo. 

Tajná láska – Titkos szerelem je prvý projekt, v ktorom úspešní herci a tanečníci používajú aj maďarčinu. „Po maďarsky hovorí najmä mama hlavnej postavy – Adelaide, nie je to však niečo, čomu by slovensky hovoriaci divák neporozumel. Naopak, vytvára to vtipné situácie.“ 

Tajná láska je ľahučká romantická komédia, ktorá rieši vzťah medzi kresťanskou cirkvou a dávnymi pohanskými rituálmi, vzťah medzi Maďarkou a Slovákom. Nosnou témou predstavenia je zobrazenie ľudskej prirodzenosti: iné hlásať a iné žiť. Navonok podľa kresťanských pravidiel žijúca dedinka Rebelovo sa v skutočnosti intenzívne vracia k pohanským rituálom, napriek sľubu, že sa nebudú krstní rodičia montovať do vzťahov mladých, robia presný opak.  Ak by divák hľadal paralelu k dnešnému svetu, nájde ju veľmi jednoducho. Dnešné sociálne siete kedysi plne vytvárala dedinská studňa. Pri nej si ľudia vymieňali cenné informácie či novinky. Nie všetky však boli myslené úprimne a s dobrým úmyslom. A tak ani tajná láska nebola tajnou ani jedinú minútu, presne tak, ako to je aj v dnešnom svete. A práve rituály zaklínania studní, mimochodom vykonávali sa práve v júni, možno stoja za Tajnou láskou medzi Adelaide a Adamom. Svoj podiel ale nesie aj nový mladý kňaz v Rebelove. 

Viac sa dozviete, ak navštívite predstavenie Slovenských rebelov a Dramaťáku (www.dramatak.eu). 

Jana Pipíšková