Región 2012. 12. 20.

Regiojet mení cestovný poriadok a niektoré tarify

Súkromný dopravca RegioJet, ktorý obsluhuje prevádzku vlakových spojení na trase Komárno – Dunajská Streda – Bratislava jemne mení od 1. januára 2013 cestovný poriadok. Zmeny sa týkajú najmä taríf.

Bonusom pre cestujúcich je, že od 22. decembra do konca roka budú platiť na trase len polovičné cestovné.

Nový cestovný poriadok platný od 1. januára 2013 nájdete TU! Žltou farbou sú zvýraznené spoje mimo špičky, na ktoré platí 58 percentná akciová zľava.

Ako ste s prevádzkou spokojní vy? Vyjadrite sa, ak chcete k RegioJetu niečo povedať, nechajte nám pod článkom komentár!

 

Štát je s prevádzkou vlakov RegioJet zatiaľ spokojný

Dopravca sa zaviazal, že 94 percent všetkých vlakov príde včas. Ak budú meškať viac ako 30 minút, mala by spoločnosť za každý zmeškaný vlak zaplatiť sankcie.

Ministerstvo dopravy ako objednávateľ je zatiaľ spokojné s prevádzkou osobnej železničnej dopravy na trati Bratislava – Dunajská Streda – Komárno, ktorú zabezpečuje súkromný prepravca RegioJet od 4. marca tohto roka na základe zmluvy vo verejnom záujme.

“Doterajší vývoj prevádzky možno hodnotiť pozitívne, nie sú zaznamenávané závažné udalosti narušujúce dopravnú obsluhu tohto traťového úseku,” informoval hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa.

5,79 eura na kilometer

Počas prevádzky vlakovej dopravy na uvedenej trati sa podľa neho doteraz vyskytli bežné prevádzkové poruchy, ktoré pri takom rozsahu prevádzky je možné predpokladať.

Išlo najmä o meškania vlakov spôsobené prevádzkovou situáciou na trati, napríklad pre stavebné práce alebo poruchu železničných koľajových vozidiel.

“Fakt, že dobre zorganizovaná železničná doprava dokáže upútať záujem verejnosti, potvrdzuje v tomto prípade významný nárast cestujúcich,” dodal Kóňa s tým, že počas špičkových období začína občas spôsobovať nedostatok kapacity.

Od začiatku privátnej prevádzky vlakov medzi Bratislavou a Komárnom od 4. marca do 8. decembra ministerstvo dopravy uhradilo RegioJetu 5 485 225 eur za najazdených 947 269 vlakových kilometrov. Predstavuje to 5,79 eura na jeden kilometer.

Počas platnosti nového cestovného poriadku od 9. decembra 2012 do 14. decembra 2013 plánuje ministerstvo poskytnúť prepravcovi 7 115 021 eur za 1 196 422 vlakových kilometrov, čo je 5,95 eura na kilometer.

Zmluva do roku 2020

Zmluvu o prevádzke osobnej železničnej dopravy na trati Bratislava – Dunajská Streda – Komárno podpísali ministerstvo dopravy a RegioJet 27. decembra 2010.

Je uzatvorená na takmer deväť rokov od marca 2012 do decembra 2020 na dopravné výkony približne 1,2 mil. vlakokilometrov ročne, pričom štát preplatí dopravcovi v priemere 5,9 eura na kilometer. Firma plánuje ročne po celej trase prepraviť do 1,9 mil. cestujúcich. V tomto roku vzhľadom na začatie prevádzky v marci bude cestujúcich pravdepodobne menej.

Dopravca sa zaviazal, že 94 % všetkých vlakov príde včas. Ak budú meškať viac ako 30 minút, mala by spoločnosť za každý zmeškaný vlak zaplatiť sankcie.

Spoločnosť RegioJet a.s. so sídlom v Bratislave bola založená 19. novembra 2010 a v Obchodnom registri SR je zapísaná od 26. novembra 2010. Má základné imanie 25 tis. eur a založila ju česká materská spoločnosť Student Agency, s.r.o. Brno.

TEXT: SITA

Prehľad nových taríf platných od 1. januára 2013

názov tarify 
cestujúci
poznámka
REGIO dospelý základné cestovné, platí len v špičkách pracovných dní
REGIOpol deti do 15 rokov, žiaci a študenti 50% zľava, platí len v špičke pracovných dní
REGIOakcia všetci cestujúci 58% zľava, platí v akciových vlakoch*
REGIO ťzp zdravotne ťažko postihnutý 60% zľava
REGIO 60+ senior od 60 do 69 rokov 15% zľava, platí len v špičke pracovných dní
REGIO 70+ senior nad 70 rokov evidenčné cestovné 0,15 € za 50 km

Vyjadrite svoj názor