Šport 2011. 07. 30.

Rozhovor: Jozef Paulík – Burrows chcel ostať, no jeho agent vymýšľal

Jozef Paulík sa vrátil prednedávnom z dovolenky, no dá sa povedať, že si na ňu vybral nie práve najšťastnejší čas. V tom období sa totiž doťahovali zmluvy tak s trénerom, ako aj s legionármi pod kôš, pričom sa pôvodný plán značne zmenil. 

Mali ste vôbec pokoj na dovolenke?
Nebolo to celkom tak, pretože ani tréner, ani hráči neboli podpisovaní zo dňa na deň. Bol to dlhodobý proces, počas ktorého sme nejednali s jediným trénerom, ani s jediným hráčom. Samozrejme sa čakalo na dotiahnutie do záveru.

Čo sa amerického trénera týka, oni to naťahovali cez svojho amerického managera a nedošlo k dohode, pretože tú zmluvu, ktorú sme my pripravovali, oni prerobili na takú, aká pre nás nebola prijateľná.

Ako ste reagovali na túto zmenu?
Oni nechceli zo svojich požiadaviek ustúpiť, tak sme im dali istý čas, dokedy sa majú prispôsobiť našim možnostiam. Nakoľko tak neurobili, jednania sme ukončili. Rozhodlo sa, že budeme pokračovať už len s Bálintom, s ktorým sme jednali už predtým. On vedel, že je v hre aj americký tréner a v podstate čakal na to, aby svoje veci, ktoré mal rozrobené, dotiahol do konca. Napokon sa dohodol s nami.

Čo sa týka hráčov, ktorých som spomínal ešte na začiatku júla, tam zmluvy podpísané neboli, rokovalo sa o určitých podmienkach, ktoré nechceli agenti hráčov akceptovať. Z tohto dôvodu sa rozhodlo, že podpíšeme Toombsa a Polka.

Tréner Bálint pre agentúru SITA povedal, že si radšej skladá tím podľa svojich predstáv. On už mal možnosť prehovoriť do zloženia toho nášho?
O niektorých veciach sme sa rozprávali a voči tomuto tímu nemal okrem jedného prípadu nijaké pripomienky. Družstvo bolo samozrejme skladané na základe toho, čo sme preberali aj s americkým trénerom. Na druhej strane si treba uvedomiť, že Komárno nepracuje tak, ako tímy, ktoré majú veľa peňazí – že vystriedajú niekoľko hráčov za sezónu. Väčšinou dokončíme sezónu s takým kádrom, s akým sme ju začali.

To by ale malo byť lepšie.
Bálintovi to v podstate vyhovuje, na tom sme sa zhodli.

Okrem spomínaných zahraničných a slovenských hráčov chcete do tímu zapracovať aj dvoch mladých.
Prvý by mal byť Červenka a druhý Petrovický, obaja by mali trénovať s mužmi. Ešte je tam Patrik Béber, ten bol ale na súpiske aj minulý rok. Červenka je v reprezentačnom výbere U16. Aký priestor budú mladí dostávať, už záleží od toho, ako sa budú vyvíjať. Tréner Bálint o nich vie a aj Marek Jurík o nich vie.

Ktorú kategóriu trénuje Jurík?
Trénuje kadetov a má našu plnú dôveru a aj dôveru rodičov, ktorí mali takúto požiadavku. Budeme s ním úzko spolupracovať, vidíme perspektívu dlhodobejšej spolupráce.

Prečo sa klub nedohodol s Burrowsom po dvoch rokoch úspešnej spolupráce?
Boli tam veci, ktoré sa nedotiahli do takej miery, ako sme si to predstavovali. Jeho agent pomerne solídne vymýšľal, aj keď Burrows sa vyjadril, že za Komárno chce hrať. My sme mu dali konečný termín, dokedy sa má vyjadriť a doteraz sa nám neozvali. Považujeme to teda za uzavreté. Navyše sme si po rozhovore s Bálintom povedali, že nie, nechceme s ním spolupracovať.

Hovorilo sa o jeho problémoch s morálkou a disciplínou, že sa aj iní hráči venujú viac iným aktivitám, ako basketbalu.
Nie, tam boli čisto tieto problémy. Burrows povinne chodil trénovať, v zápase vydal čo sa od neho čakalo a po zápase si samozrejme každý potrebuje vypustiť paru. To je normálne nielen na takejto úrovni, ale aj vyššie.

Paulík vidí perspektívu v spolupráci s Marekom Juríkom ako trénerom Kadetov.

Kina zastupoval ten istý agent, ako Jacksona.
Áno, zastupoval Jacksona, Burrowsa a Jonesa. Ten s ním ale už aj ukončil spoluprácu, pretože bol neférový.

Jones ako najlepší nahrávač základnej časti napokon ostal.
S Jonesom sme podpísali zmluvu na ďalšiu sezónu prakticky hneď po ukončení ligy, rovnako bol kontrakt ponúknutý aj Burrowsovi, ktorý sa doteraz ale nevyjadril.

V minulej sezóne nám v polovici odišiel Jackson – zmenili ste zmluvy tak, aby sme boli voči takýmto veciam chránení?
To vôbec nesúvisí so zabezpečením, alebo dodatkom k zmluve. Jackson mal platnú zmluvu, ktorú porušil jeho agent. Keby sa s nami nedohodol Den Bosch, kam prestúpil, nebol by vôbec hral. Došlo k dohode, ktorá bola pre nás a aj pre nich výhodná. Samozrejme, že s tým agentom my spolupracovať už nebudeme.

Podpisovanie hlavne legionárov je zložité – ako zháňate napríklad referencie o hráčoch, ktorí nikdy na Slovensku, alebo ani v Európe nehrali?
Samozrejme spolupracujeme s rôznymi agentmi, ktorí ponúkajú pomerne široký sortiment a teda hlavne od nich. Z toho množstva si vyberieme určité typy, ktoré sú pre nás zaujímavé.

V minulej sezóne sme disponovali vtedy možno najsilnejšou podkošovou dvojicou v Extralige- Jackson-Burrows. Keby sme mali porovnávať…
Ja si myslím, že obaja títo hráči sú minimálne na takej úrovni, ako boli Jackson s Burrowsom. Čo sa kolektívu týka, myslím, že budú dokonca väčším prínosom.

Na čo ste sa zameriavali pri skladaní družstva?
Družstvo bolo tak poskladané, aby na každú pozíciu boli obsadení dvaja hráči. To sa nám minulý rok nepodarilo na poste rozohrávača, kde sme nemali adekvátnu náhradu na striedanie Jonesa. Tento rok príde na túto pozíciu pomerne skúsený hráč z maďarského majstrovského celku Szolnok. Tam robil striedajúceho rozohrávača, je to mladý, perspektívny chalan.

Je už káder uzavretý?
Áno, ako som povedal, máme určitý obnos peňazí – náš ročný rozpočet sa pohybuje už dlhé roky na úrovni okolo 160- 170 tisíc eur. Nemôžeme si dovoliť 15 hráčov, ale káder je adekvátny požiadavkám i finančným možnostiam. Neodmietam zmeny, ale budú iba menšie.

S Jozefom Paulíkom sa rozprával Tomáš Kottra.

Vyjadrite svoj názor