Mesto Komárno 2024. 10. 18.

Ružový október: Mesiac boja proti rakovine

Nemocnica AGEL Komárno sa v októbri venuje zvyšovaniu povedomia o prevencii a liečbe rakoviny prsníka. Tá si celosvetovo vyžiada ročne viac ako 600-tisíc životov. Na Slovensku je úmrtnosť na toto ochorenie jedna z najvyšších a európsky priemer presahuje o viac ako 20 % .

V60 až 80 % prípadov sa ochorenie rozvinie aj bez vplyvu známych rizikových faktorov. Rakovine prsníka sa teda úplne predchádzať nedá, ale faktom zostáva, že včasná diagnostika zvyšuje šance na úspešnú liečbu. Základom prevencie je samovyšetrenie prsníkov, ktoré by si žena mala robiť každý mesiac. Jeho hlavným cieľom je včas odhaliť prípadné problémy alebo zmeny. Odborníci odporúčajú samovyšetrenie od dvadsiatich rokov, a to každé 3 mesiace. Po tridsiatom roku života je potrebné robiť ho každý mesiac, najlepšie 3. – 5. deň po skončení menštruácie bruškami prstov. Zaberie to maximálne 5 – 10 minút. Samozrejme, pokiaľ si žena pri samovyšetrení nahmatá hrčku alebo spozoruje akúkoľvek inú odchýlku od normálneho stavu, mala by čo najskôr vyhľadať gynekológa.

“Dôležitou súčasťou prevencie rakoviny prsníka je aj pravidelné mamografické vyšetrenie, ktoré by žena po 40. roku života mala absolvovať každé 2 roky. Ide o bezpečnú a spoľahlivú metódu, keďže aplikovaná dávka žiarenia je veľmi nízka a schopnosť zachytiť už predrakovinové štádium ochorenia vysoká. Mnohé ženy však toto vyšetrenie odmietajú pod vplyvom mýtov, ktoré sa s ním stále spájajú. Väčšinou, keď ich poučíme a poskytneme odborné a pravdivé informácie, zmenia názor a mamografiu podstúpia,“ hovorí MUDr. Erika Bese Jóbová.

Karcinóm prsníka sa diagnostikuje pomocou klinického vyšetrenia, zobrazovacími vyšetreniami a biopsiou. V prípade podozrenia na karcinóm sa urobí biopsia. Tá poskytne dôležitú informáciu o type karcinómu prsníka. Existuje 5 štádií tohto nádorového ochorenia. Všeobecne platí,  čím nižšie štádium, tým lepšia prognóza a väčšia šanca k vyliečeniu. Následne sa určí rozsah ochorenia, ktorý je rozhodujúcim faktorom na stanovenie spôsobu liečby. Pri včasnom štádiu sa väčšinou zvolí chirurgická,  pri pokročilom alebo metastatickom karcinóme je indikácia na systémovú chemoterapiu. „Je dôležité neustále apelovať na ženy a pripomínať im, aby nepodceňovali samovyšetrenie a pravidelne chodili na preventívne prehliadky ku gynekológovi. Čím skôr sa ochorenie zachytí, tým menej agresívna liečba ženu čaká a tým vyššia je šanca na skorý návrat do života pred ochorením,“ dodáva MUDr. Jóbová.