Šport 2020. 03. 05.

Slávnostné odovzdávanie cien najlepším športovcom Komárna 2019

V kategórii Mládež – olympijsky šport – kolektív sa stáva :  Kajak & kanoe klub Komárno

Kajak & kanoe klub  Komárno patrí medzi najúspešnejšie kluby na Slovensku. Pod vedením  trénerov úspešne  zabezpečuje športovú  prípravu detí a mládeže.

V roku 2019 sa Kajak & kanoe klub Komárno stal tretí krát v rade, po roku 2017 a 2018,  víťazom Slovenského pohára. Pretekári od vekovej kategórie 9 ročných až po veteránov dosahovali v roku 2019 vynikajúce výsledky tak na domácich, ako aj medzinárodných podujatiach. V roku 2019 získali pretekári na majstrovstvách Slovenska celkom 30 majstrovských titulov, 29 krát 2.miesto , 41 krát 3.miesto.

 V kategórii Mládež –olympijsky šport – jednotlivci sa stáva : Ujvári Marko

 Marko Ujvári, 18 ročný kajakár, člen Kajak & kanoe klubu Komárno v kategórii juniorov. V  roku 2019 reprezentoval KKK Komárno a bol členom slovenskej juniorskej reprezentácie. Pripravuje sa pod vedením svojej mamy- trénerky Kataríny Ujváriovej.  V roku 2019 reprezentoval Slovensko na juniorských majstrovstvách Európy a sveta. Na majstrovstvách Slovenska získal 5 titulov majstrov Slovenska, obsadil 4 druhé miesta a jedno tretie miesto a stal sa  víťazom Slovenského pohára juniorov za rok 2019.

Medzi jeho významné výsledky patria  4. miesto v K2 na 1000 na Majstrovstvách Európy juniorov v Račiciach a vynikajúce 5.miesto v K2 na   1000 m na Majstrovstvách sveta juniorov v Pitešti.

  Od decembra 2019 sa Marko Ujvári stal členom Vojenského športového centra DUKLA.  

V kategórii  Dospelí –olympijsky šport – kolektív sa stáva :KFC klub  Komárno

 Od vzniku KFC Komárno , koncom leta 2019 dosiahli najlepšie výsledky a to skončením na 5.mieste v druhej  futbalovej lige.

Najlepším strelcom bol Samir Nurković zo Srbska  , ktorí momentálne pôsobí v Južnej Afrike,  kde sa odvtedy stal jednou z najväčších hviezd svojho tímu.

V jesennom období  sa zamerali najmä na mladé domáce talenty,  ale prišli medzi nich aj reprezentanti  Maďarska z mládežníckych kategórií – ako Balázs Ásványi, Zoltán Varjas a József Szalai András .

Tím U19 si túto jar vybojoval zotrvanie v II. lige a teraz dokonca vedie ligu ako neporazený v aktuálnej sezóne.

Z mládežníckych družstiev U13 skončili na 2.mieste , kým v kategórii  U10  sa stali majstrami.

 Medzi  mladé talenty patria aj David Kis, Matúš Stupický, Dávid Tóth, Ádám Halász a Máté Pákozdi , ktorí boli zaradení aj do výberu Západoslovenskej futbalovej asociácie (ZsFZ) .

Ženský tím svoju prvú ligovú sezónu v roku 2019  skončil v strede tabuľky , v aktuálnej sezóne ich  len  tri body delia  od  čela tabuľky.

V tejto kategórii sa športová komisia rozhodla o udelenie dvoch ocenení : 

V kategórii Dospelí – olympijsky šport – jednotlivci  sa stávajú: 

  Petrušová Mariana- Kajak& kanoe klub Komárno

Mariana Petrušová, 20 ročná kajakárka, patrí medzi úspešné pretekárky Kajak & kanoe klubu Komárno a  je reprezentantkou Slovenska v rýchlostnej kanoistike.

           Pretekársku činnosť začala už v roku 2009 a pod jej  výkony v mládežníckych kategóriách sa podpísali tréneri: František Dosúdil, Pavol Náhlik, Katarína Ujváriová a Ladislav Polhammer.

           Výrazný podiel na  dosiahnutých výsledkoch a výkonnostnom raste tejto mladej  pretekárky má tréner Peter Likér,  ktorý v roku 2018 Marianu prijal do svojej tréningovej skupiny a ich spolupráca je veľmi úspešná. 

  Medzi najcennejšie úspechy patrí bronzová medaila na Európskych hrách v Minsku a zisk titulu majsterky Európy pretekárok do 23 rokov v Račiciach.           

   Botek  Adam – Kajak & kanoe klub Komárno

Adam Botek je mladý a talentovaný kajakár. Donedávna tvoril úspešné duo s Petrom Gellem v disciplíne K2. Dva mesiace pred majstrovstvami sveta v maďarskom Szegede však 22-ročný  Adam Botek prešiel do K4 a pridal sa tak k Erikovi Vlčekovi, Samuelovi Balážovi a Csabovi Zalkovi.

Slovenský štvorkajak na 500 m v zložení Samuel Baláž, Erik Vlček, Csaba Zalka a Adam Botek si vybojoval na Európskych hrách v bieloruskom Minsku bronzové medaily.

Na šampionáte vybojovali nielen skvelý bronz, ale aj olympijskú miestenku. 

 V kategórii Mládež – neolympijsky šport – jednotlivci  sa stáva :  Balogh Bence

Bence Balogh – športovec klubu  Slovenskej federácie KEMPO od roku 2016.

Má modrý pás. Trénermi sú : Nikker Ronald a Szayka Róbert.

V roku 2019 na Majstrovstvách sveta v Španielsku získal 2 x bronzovú medailu,

na svetovom pohári získal dve zlaté a jednu bronzovú medailu.

 V decembri 2019 ho Slovenská federácia KEMPO vyhlásila za Bojovníka roka.

V kategórii Dospelí  – neolympijsky šport – kolektív  sa stáva :  Športový biliardový klub

Športový biliardový klub

Klub bol založený v roku 2013 a jeho  predchodcom  bol 1 BC Komárno, ktorý založil nebohý Ladislav Šrámek v roku 1994. Za toto obdobie získal klub 16 majstrovských titulov a to aj ten posledný za rok 2019. Momentálne všetci hráči sú rodáci Komárna, takže klub hrá vyslovene s patriotmi. Ciele a ambície klubu sú vzhľadom na históriu tie najvyššie a všetko ostatné ako majstrovský titul považujú za neúspech. Dvaja z troch hráčov Športového biliardového klubu budú reprezentovať tento rok Slovensko na ME vo Fínsku.

V kategórii Dospelí  – neolympijsky šport – jednotlivci  sa stáva : Tomáš Vu thanh

Tomáš Vu thanh – je hlavným trénerom Brazílskeho bojového umenia Capoeira, ktorému sa venuje od roku 2002. Za ten čas vybudoval kluby v rôznych mestách na Slovensku  a v Maďarsku. V Komárne sa venuje deťom , mládeži a dospelým a taktiež dlhé roky podporuje pohybový rozvoj mentálne a fyzicky postihnutým deťom. Spolu s jeho žiakmi sa zúčastňuje na rôznych domácich a medzinárodných súťažiach a výnimkou nie sú ani prestížne súťaže v Brazílii.  Na majstrovstvách Európy v Liberci získal 1. miesto v profi kategórii.

V kategórii senior – veterán  sa stáva : Gabriel Zirkelbach

Gabriel Zirkelbach patrí medzi vynikajúcich športovcov, ktorí sa rýchlostnej kanoistike venuje popri zamestnaní . V príprave a v nasadení je vzorom pre mladšiu generáciu pretekárov.  O tom , že mu svedčia krátke trate, svedčia aj jeho víťazstvá na Európskych hrách v Turíne-  kde získal 1. miesto v K1,K2, K4 na 200 m  a 1. miesto v K4 1000m.Na svetovom šampionáte veteránov v Szegede sa Gabriel Zirkelbach stal trojnásobným majstrom sveta  v K1,K2 a K4 na 200 metrovej trati.

V kategórii tréner sa stáva :Peter Likér

Peter Likér – vynikajúci tréner, dlhodobo na vysokej profesionálnej úrovni  zabezpečuje prípravu rýchlostných kanoistov a od roku 2018 je v jeho tréningovej skupine aj Mariana Petrušová.

V roku 2019 dosiahol so svojimi zverencami  na vrcholových medzinárodných podujatiach vynikajúce úspechy a na každom z týchto podujatí vybojovali  pre Slovensko vzácne medaily. Najcennejšia je bronzová medaila zo svetového šampionátu v Szegede v  K4 mužov na 500 m v zložení  Erik Vlček,  Adam Botek, Samuel Baláž a Csaba Zalka, ktorá znamená aj zisk 4 olympijských miesteniek pre Slovensko .       

V kategórii osobnosť v športe sa stáva  : Arpád Csaplár

Arpád Csaplár v mladosti jazdil za Duklu Český Krumlov . Jeho húževnatosť ho hnala dopredu a v roku 1958 na pretekoch Československa bol medzi prvými desiatimi na    160 km vzdialenosti.

V roku  2007 s podporou vedenia klubu dôchodcov sa postavil na štart pretekov v Győri – seniorské preteky Európy v kategórii nad 70.rokov.

Úspešne zvládol 45 km vzdialenosť a to tak , že predtým 15.rokov nešportoval.

V roku 2018 sa zúčastnil sa  pretekoch  „Kukonia EASY“ na trati 33 km  a v kategórii nad 60.rokov sa stal  jeho víťazom. Jeho kilometrová rýchlosť je dodnes 30km za hodinu.

Dnes 82 ročný  Arpád Csaplár je členom  klubu  Bike Club Piko-Komárno.

Aktívne sa aj teraz sa venuje bicyklovaniu.

Cena diváka – všetci  športovci , ktorí boli nominovaní za dosiahnuté vynikajúce výsledky sa zverejnili na  facebookovej stránke mesta s fotografiami a na základe hlasovania najvyšší počet hlasov –  855  získal  : Tomáš Ryšavý

Ocenenie  v kategórii „  Cena DIVÁKA  „ preberie :  Tomáš Ryšavý

Šport ho prevádzal od malička ,  na  Majstrovstvách Slovenska v Lučenci získal   1. Miesto  (tlak na lavičke, mŕtvy ťah) , na Majstrovstvách Európy v  Tiszakécs  Maďarsko -1 miesto (tlak na lavičke, mŕtvy ťah),

Majstrovstvá Sveta Nové Zámky – 2. miesto tlak na lavičke, 1.miesto  mŕtvy ťah.