Kultúra 2015. 03. 20.

Slečnu Loreline čaká premiéra

Dramaťáci finišujú s prípravami nového muzikálu, na premiéru príde aj prezident.

Záverečné riadky scenára, ukončujúce tóny piesní, posledné tanečné pohyby. Dramaťák pod vedením Jozefa Černeka dokončuje svoj piaty muzikál. Má byť pritom úplne iný, ako všetko, čo robili doteraz.
Po derniére muzikálu Snehulienka a zopár trpaslíkov si chceli dať dramaťáci pauzu, avšak o hranie mali zrazu záujem desiatky uchádzačov. „Prihlásilo sa nám sto detí. Päťdesiat sme zobrali, štyridsať ich ostalo. A čo sa budeme s nimi stále hrať? Tak sme pokračovali,“ popisuje Jozef Černek dôvody, prečo sa pustil do ďalšieho projektu skôr, ako plánoval. V muzikáli tak účinkujú tváre známe z predchádzajúcich muzikálov, ale aj úplní nováčikovia. „Málokedy pracujem s deťmi do dvanásť rokov, pretože predsalen nie som pedagóg. Objavil som však štyri dievčatká, ktoré tancujú tak excelentne, že musia s nami tancovať,“ vysvetľuje.
Po shakespeerovkách a minuloročnej rozprávke sa dramaťaci pustili do hororovejšej témy, hoci pôvodne sa so svojím tímom chcel urobiť ďalšiu rozprávku. „Zisťovali sme si, o čo by bol záujem a vyhrala tematika Drakulu,“ hovorí režisér, scenárista a producent muzikálu Jozef Černek. Muzikál Slečna Loreline tak bude o upíroch. Drakulom sa pritom inšpirovali iba veľmi jemne a skôr sa pri tvorbe scenára zameriavaju na jeho živú predlohu Vlada Tepeša. „V príbehu tejto legendárnej postavy sa objavila postava Míny a to je vlastne naša slečna Loreline,“ približuje režisér.
Dôležitou súčasťou muzikálu sú samozrejme pesničky, ktoré aj tento rok produkoval hudobník Péter Emmer. Dvanásť zo šestnástich skladieb je už na svete, s titulnou piesňou Zrodenie a choreografiou sa už dramaťáci predstavili na Vianočnej kapustnici, ktorú organizoval Dom Matice slovenskej v Komárne. „Choreografie sú masové, keďže využívame všetky deti, čo tu máme,“ tvrdí J. Černek. Obliecť toľko účinkujúcich tiež nie je sranda, keďže kostými budú dobové. „Nechceme to nechať na legínach a tričkách,“ tvrdí režisér.

Okrem veľkého počtu detí, textov, pesničiek je pre muzikál dôležitá aj technika. A v tomto smere postúpili dramaťáci o ďalší krok vpred. Vďaka sponzorom mohli investovať do profesionálnej zvukovej aparatúry a mierne prerobiť pristory, aby zvukár nemusel sedieť medzi divákmi. Jozef Černek má v pláne zapracovať aj na svetelných efektoch a pokiaľ sa nájdu peniaze, vynovenia sa dočká aj svetelný pult. „Opäť sme sa trošku sprofesionalizovali,“ teší sa režisér. Verejnú premiéru naplánovali dramaťáci na 26. apríla a svoju účasť už potvrdil aj prezident Andrej Kiska. Verejne prístupná bude aj generálka o dva dni skôr. Už teraz sú naplánované dve reprízy, ktoré decká odohrajú počas Komárňanských dní. „Najväčším odkazom tohto dielka je, že decká strávia veľké množstvo hodín tým, že sa učia spievať, tancovať a ten ich výkon naozaj treba vidieť. Stojí to za tie dve hodiny,“ dodáva J. Černek.