Mix 2019. 08. 16.

Slovenský unikát: Komárňanská firma rozbehla službu zdieľaných kolobežiek

Na konci júla sa v médiách objavili správy o prvej službe zdieľaných elektrických kolobežiek na Slovensku. Firma Mint tento projekt spustila v Bratislave, kde zožala obrovský úspech a mediálnu pozornosť. Servis je postupne rozširovaný do ďalších slovenských miest, a tým ďalším má byť Komárno, domovská pôda firmy Mint.

Prví na Slovensku

Služby zdieľaných zariadení nie sú vo svete žiadnou novinkou, Mint kolobežky sú však prvými svojho druhu na slovenskom trhu. Fungujú na podobnom princípe ako pražský servis LIME, čím túto firmu na Slovensku predbehli. Na jazdu záujemcovi stačí registrácia v aplikácii Mint, dostupnej pre iOS aj Android a naskenovanie QR kódu na kolobežke. Zariadenia sú obmedzené na premávku iba v určitom okruhu, v Bratislave je to napríklad okruh Starého mesta.

Zdôrazňujú bezpečnosť

Prevádzkovatelia dávajú do pozoru otázku pozornosti. Keďže ide o kolobežky, ich používatelia sú rovnako zraniteľní, ako napríklad cyklisti. Na svojej webovej stránke, ale aj v mobilnej aplikácii apelujú na používanie prilieb a držania sa trás určených pre cyklistov a korčuliarov. Zdôrazňujú tiež pokyny pri parkovaní, ako pri ňom neobmedzovať chodcov, a na akých miestach (ne)zaparkovať.

Riskantný obchod

Množstvo ľudí si pri službách tohto druhu kladie otázku, ako sa prevádzkovateľ vyhýba krádeži, keď sú zariadenia dostupné prakticky každému. V Bratislave bolo v prvom týždni prevádzky odcudzených 25, z celkového 50 kolobežiek, teda presná polovica. Všetky kolobežky sa podarilo vystopovať za pomoci polície a zabudovaného GPS modulu, ktorý je súčasťou každého zariadenia. Pri odcudzení si prevádzkovateľ nárokuje pokutu 900€ a páchateľovi hrozí väzba.

Komárno je ďalším mestom na radare

Zdieľané kolobežky budú v Komárne dostupné v centre mesta, konkrétne od Ulice Komenského po VII. sídlisko. Tarifa pre prenájom zariadení zostáva rovnaká, podľa cenníka, pričom ich počet bude v porovnaní s Bratislavou menší.  „Máme v pláne prevádzkovať aj elektrické bicykle a mopedy, avšak Komárno je malé mesto, a z toho dôvodu plánujeme v Komárne umiestniť len obmedzený počet elektrických kolobežiek.“