Mesto 2014. 10. 29.

Smer Praha!

 V polovici septembra sa autobus plný žiakov Gymnázia Ľ. J. Šuleka z Komárna vydal spoznávať krásy jedného z najznámejších stredoeurópskych miest – Prahy. Aj napriek dlhej ceste s úsmevom na tvári môžeme povedať, že lepšie rozhodnutie, ako sa zúčastniť tohto poznávacieho výletu, sme už dlho neurobili.

Cestou sme sa zastavili v Ledniciach na Morave. Prezreli sme si krásny zámok s priľahlým parkom a niektorí zašli aj do obrovského skleníka so zaujímavými exotickými rastlinami a vysokými palmami. Po dlhej ceste sme popoludní dorazili do Prahy. Prvý večer nám síce skazilo upršané počasie, ale to nevadilo. O to viac sme sa tešili na nadchádzajúce ráno. Prvým bodom programu bola prehliadka rozsiahlej ZOO, čo mnohých z nás – milovníkov zvierat – skutočne potešilo. Veď nie každý deň sa človek dostane do výbehu s lemurmi, či sa prevezie na lanovke a prezrie si celý areál z pohľadu voľných vtákov. Až po odchode zo ZOO sme mali možnosť naplno si užiť atmosféru veľkomesta. Pre študentov z Komárna bolo zážitkom aj tlačiť sa na dvere metra, preto si asi viete predstaviť, aký príjemný pocit nás uchvátil, keď sme  uvideli  najznámejšie symboly Prahy, ako Orloj, Staromestské námestie  či Václavské námestie. Bolesť nôh bola zabudnutá v kaviarni Starbucks a prehliadka pokračovala.

Z druhého dňa pobytu nám v pamäti  utkveli viaceré udalosti. Najskôr to bol výstup na vysokú Petřínsku rozhľadňu, kde niektorí z nás prekonali sami a seba a spravili aspoň malý krôčik k zbaveniu sa strachu z výšok. Potom viedli naše kroky na slávne Hradčany, kde sme si pozreli známy Chrám svätého Víta a nakukli sme do Zlatej uličky. Aj večer bol veľmi zaujímavý. Jedna skupinka z nás sa  vydala k známej Lennon wall, ktorá bola obsiata odkazmi plnými vďaky a uznania, ktoré na ňu prilepili fanúšikovia nehynúcich Beatles. Druhá skupinka si zvolila iný program – návštevu hudobného predstavenia The magic of tonight na Výstavišti Holešovice, kde sa nachádza známa Křižíkova fontána. Počas polhodiny sme boli svedkami krásy ľudskej kreativity a neopísateľného pozitívneho estetického zážitku. Úchvatná hra svetiel na vodnej hladine na pozadí tmavej noci, projekcia videoklipov na vodnej stene, ktorú vytvárali  prúdy vody špliechajúce do rôznych výšok podľa intenzity hudby…Vodná hra v sprievode romantických melódií nás všetkých  priam ohúrila a zanechala v nás nezabudnuteľné spomienky.

A to sme netušili, čo nás ešte čaká. Dojem z krásneho večera bol umocnený prehliadkou nočnej Prahy, pohľadom na osvetlený Pražský hrad, Karlov most preplnený turistami, akoby bolo pravé poludnie; prechádzkou po brehu Vltavy. Napokon sme na rozlúčku zakývali všetkým dominantám tohto fascinujúceho mesta a pobrali sme sa naspäť do útulného hotela, kde sme sa prichystali na nadchádzajúcu cestu.

Sme vďační, že nám naši učitelia poskytli takúto možnosť, a hneď ako príde ďalšia ponuka, určite mnohí z nás budú  medzi prvými prihlásenými!

(Lucia Csukásová, Karin Bogárová a Martin Ďuriška)