Mesto 2011. 07. 22.

Súd rozdával tresty a pokuty za fiktívne školenia pre komárňanskú firmu

Peniaze dostali na fiktívne školenia, teraz ich musia vrátiť a zaplatiť pokutu.

Traja muži chceli oklamať systém vyplácania príspevkov z Európskeho sociálneho fondu, ktorý vypláca Úrad práce v Komárne. V dvoch kauzách z rokov 2007 a 2009 ho takto pripravili o takmer 50 tisíc eur, z čoho 75% pochádzalo z Európskeho sociálneho fondu, zvyšok sa hradil zo štátneho rozpočtu.

V oboch prípadoch figuruje meno Gabriela Szencziho. Ten deklaroval, že sa zamestnanci spoločnosti, v ktorej bol konateľom, zúčastnili montérskeho kurzu a v druhom prípade kurzu obsluhy výpočtových technológií. Potvrdenia a faktúry mu pritom vystavili dvaja muži – v prvom prípade išlo o Tibora Kovácsa, v druhom bol ‘školiteľom’ zamestnancov Stanislav Lőrincz.

Špecializovaný súd schválil pre trojicu dohody o podmienečných trestoch a finančných pokutách pre subvenčný podvod a poškodzovanie finančných záujmov Európskych spoločenstiev.

Szenczi dostal dva roky s odkladom na skúšobnú lehotu päť rokov a peňažný trest 50 tisíc eur. Ak by pokutu nezaplatil, dostal by za to náhradný trest 18 mesiacov väzenia. Kovács dostal ročnú podmienku s odkladom na štyri roky a pokutu 10 tisíc eur, ak by ju nezaplatil, tak mu za to uložia rok väzenia. Lőrinczovi dali tiež ročnú podmienku s odkladom na štyri roky a pokutu 10 tisíc eur, ak by ju nezaplatil, tak pôjde na rok do väzenia.

Odsúdení majú úradu práce nahradiť aj spôsobenú škodu. V prvom prípade Szenczi a Kovács spolu a nerozdielne 26,8 tisíca eur a v druhom prípade Szenczi a Lőrincz spolu a nerozdielne 22,4 tisíca eur.

ZDROJ: SITA

Vyjadrite svoj názor