Región Dél-komárom 2022. 10. 05.

Svetový deň hudby oslávili v Komárome koncertmi

Prvý október je Svetovým dňom hudby. Viaceré lokality mesta Komárom si tento významný deň pripomenuli slávnostným programom. Koncert Győrskej filharmónie, ktorý organizuje Hudobné združenie Vivace v sále mestského úradu, odznel v nedeľu 2. októbra, uvádza komarom.hu.

Na druhý deň  oslavovala Základná umelecká škola Egressy Béni netradičným spôsobom bez vyučovania, ale s pestrým programom. Na podujatí boli brány inštitúcie otvorené pre kohokoľvek, nielen pre študentov a ich rodinných príslušníkov, ale aj pre hudbu milujúce publikum. Oslava prebehla veľmi dobre, keďže koncertná sála počas dňa nikdy nezívala prázdnotou.

Dopoludnia sa uskutočnil koncert spojený s prezentáciou nástroja pre veľké kolektívy materských škôl. Hoci sa v hudobnej škole oficiálne nevyučovalo, žiaci nezostali doma. Okrem celodenného počúvania hudby boli pre nich popoludní zorganizované aj kvízové ​​hry.

Vrcholom podujatia bol IX. Koncert Generácie na pódiu, počas ktorého mohli rodiny ukázať svoj hudobný talent.

Pri príležitosti Svetového dňa hudby sa v pondelok na námestí Szabadság tér v Komárome zišli stovky školákov, aby si  veselo zaspievali. Tradičné podujatie, na ktorom okrem primátora Attilu Molnára sa objavila aj Dóra Hajnal, predsedníčka Výboru pre ľudské záležitosti.

„Yehudi Menuhin v roku 1975 navrhol, aby bol 1. október Svetovým dňom hudby. Aj my sme sa chceli pridať k tejto významnej príležitosti. Vlastne sme pozvali členov materskej školy a našej školy, ako aj ďalších vzdelávacích inštitúcií v meste, aby si spoločne zaspievali pre radosť,“ uviedla vo svojom príhovore Gizella Baranyiová.

Akcie sa zúčastnil aj okresný spevácky zbor ZŠ Hermana Ottóa a žiaci hudobnej školy v Komárome.

Zdroj: komarom.hu