Mix 2016. 11. 23.

Tieto APLIKÁCIE musíte mať!

„DNEŠNÝ ŽIVOT BEZ MOBILOV A TABLETOV ANI NEEXISTUJE,“
je presvedčený Kristián Rapoš, majiteľ servisu s mobilnými telefónmi a tabletmi.

„Umožňujú nám komunikovať s rodinou a známymi, ktorí bývajú na druhom konci sveta,“ hovorí a vyratúva ďalej: Mapy a fotoaparát v telefóne sa zídu tak na cestách, ako aj v bežnom živote.
„Podobne je fajn si pri cestovaní prečítať z mobilu knihu, počúvať audioknihy, alebo zabiť čas hraním nejakej hry. A toto všetko sa nám zmestí do vrecka!“ Ako majiteľ predajne a servisu sa často stretáva s problémami, ktoré tieto výdobytky modernej techniky spôsobujú. Často však býva problém, ako sa v IT segmente hovorí: „medzi stoličkou a klávesnicou“. My sme sa pozreli na to, s ktorými aplikáciami si môžete spraviť deň krajším. Či už preto, že sa vášmu mobilu nestane nič, čo by vás mohlo mrzieť, ale tiež vám uľahčia či spríjemnia život.

BEZPEČNOSŤ
Zásadou číslo jedna pri inštalácií aplikácií musí byť jednoznačne bezpečnosť. Nebezpečenstvo striehne na každom kroku. S pripojením na internet sa vám kedykoľvek môže stať, že sa vám niekto nejakým spôsobom pokúsi dostať do mobilu. Môžete otvoriť nakazenú prílohu z emailu, môžete schválne alebo aj náhodou kliknúť na odkaz, ktorý vás dostane na nebezpečné stránky, ale tiež sa môže stať, že vašu inak bezpečnú obľúbenú webovú stránku niekto napadne. Nebezpečenstvo hrozí najmä pri veľmi populárnej platforme WordPress, ktorú využívajú státisíce stránok a internetových blogov. „Na čo si treba dávať pozor, sú aplikácie súvisiace s bankovými prevodmi. Pri smartfónoch s operačným systémom Android odporúčam používať antivírusový program.“ vraví K. Rapoš.
Jeden z telekomunikačných operátorov ponúka v súčasnosti jeden z najrozšírenejších antivírusových programov od spoločnosti ESET za zvýhodnených podmienok, dokonca na viacero mobilných zariadení. Aplikácia Mobile Security tak môžete mať už za euro mesačne s tým, že využívať môžete všetky súčasti a funkcionality tejto aplikácie. Či už samotnú ochranu pred vírusmi, ochranu pred odcudzením, filter správ a hovorov a ďalšie. Ďalšou možnosťou s podobnými funkcionalitami je svetová jednotka Avasat! Mobile Security, ktorá ponúka svoje funkcie zdarma. Jeho účinnosť pri detekcií vírusu je výborných 98,1%. Platená verzia aplikácie je stále len v príprave. Najlepšou možnosťou pri ochrane pred vírusmi je ale podľa odborných portálov Avira, ktorá detekuje až 99,9% vírusov, údajne bez jediného chybného upozornenia. Za ďalšie funckionality si ale treba priplatiť.

ZDRAVIE
Keď sa dnes hovorí o aplikáciach na zlepšenie svojho zdravia, prvý okruh aplikáciá sa týka znižovania hmotnosti. Od takejto „apky“, čakáme v prvom rade možnosť počítania si kalórii, ktoré denne prijmeme i vydáme. Ideálnou pre tieto potreby je aplikácia MyFitnessPal, ktorú pre našich čitateľov odporučil aj fitnes tréner Viktor Vincze. Aplikácia spolupracuje s rozsiahlou online databázou jedál, ktoré môžete dohľadať použitím kľúčových slov, ale aj expresne rýchlo za pomoci čiarového kódu. Vytvárať sa v nej dajú aj vlastné recepty, zaznamenáte svoju aktuálnu váhu či si určíte základné ciele. Pokročilejší a sčítanejší užívatelia si môžu zadať aj konkrétne a veľmi presné ciele s príjmom presného množstva makrobiotických zložiek a podobne. Vysoko hodnotenou aplikáciou je podobná aplikácia Loseit! Výhodou týchto aplikácií býva aj možnosť spojiť sa s priateľmi a navzájom sa podporovať, sledovať svoje výsledky bez toho. Hoci do týchto aplikácií je možné zaznamenávať a pomocou nich sledovať aj svoje výdaje energie, na to odporúčame skôr iný software ako Nike+ TrainingClub, Google Fit a mnohé iné. Pozitívne hodnotenou v smere pohybu je aj populárna aplikácia Pokémon Go, ktorá v tomto roku zažila obrovský boom, ale aj strmý pád nadol. Z hodinovej prechádzky, ktorú vám odporučí každý lekár i tréner, si môžete spraviť niekoľkohodinovú zábavu.

ZÁBAVA
Jednou z prvých aplikácií, ktoré si najmä mladí prakticky okamžite inštalujú, je Facebook Messenger. Ten ale v posledných týždňoch zažíva poriadnu spŕšku kritiky. Najprv sa Facebook rozhodol zamedziť akémukoľvek inému spôsobu posielania správ a najnovšie zaviedol novú funkcionalitu Môj deň. Tá ale má mnoho múch. Na tie sa používatelia snažia veľmi hlasno vyjadriť priamo v hodnotení aplikácie. Extrémne spomalenie mobilu, nechcené spúšťanie fotoaparátu, nezmyselná funkcionalita, zbytočný prídavok a mnoho ďalších. Denne pribúdajúce jednohviezdičkové recenzie dokonca znížili všeobecné hodnotenie na 3,9 hviezdičky z piatich. „Aplikácie vyvíjajú podľa potrieb klientov, no tento nový update podľa môjho názoru dosť skomplikoval používanie aplikácie, ťažko sa na to zvyká,“ vraví Kristián Rapoš s tým, že očakáva v budúcnosti aspoň zjednodušenie ovládania. Na počúvanie hudby je jednoznačne našou voľbou číslo jeden Spotify. Túto skvelú aplikáciu môžete používať tak online, ako aj offline. Samozrejme, na bezinternetové ukladanie obľúbených playlistov si musíte zaplatiť Premium účet. Najväčšou výhodou tejto aplikácie však je, že môžete spoznávať nové kapely a nové skladby či už podľa hudobného štýlu, alebo podľa aktuálnej nálady, ukladať si svoje preferencie a podobne. Služba už ale neponúka prehliadačovú verziu, no môžete si stiahnuť softvér do svojho počítača a pomocou facebookového účtu sa prihlásiť do svojho účtu na Spotify.
Ak ste ako my, tiež ste vyrástli v ruke s komixovými časopismi ako Káčer Donald, Superman, Batman a tak ďalej. Vráťte sa do svojho detstva a skráťte si chvíľu čítaním komixov! Tie sa stávajú čoraz populárnejšími aj medzi ľuďmi, ktorí nepripomínajú hlavné postavy zo seriálu The Big Bang Theory. Napokon, mnoho dnes populárnych seriálov a filmov vzniklo práve video-adaptáciou komixových príbehov. Aplikácia Comix ponúka veľké množstvo kreslených príbehov s textovými bublinkami zdarma, na trhu však nájdete mnoho ďalších. Aby ste nemali iba mobil plný zábavy, odporúčame vám zvážiť inštaláciu ešte jednej aplikácie: Mobile Pocket. Tento malinký nenáročný softvér vám umožní uložiť si do mobilu všetky vaše zákaznícke a vernostné karty. Nemusíte ich tak nosiť pri sebe a nemôže sa vám ani stať, že zabudnete doma tú, ktorú akurát potrebujete.

mobile-pocket