Región Dél-komárom 2023. 07. 14.

V maďarskom Komárome objavili významný archeologický nález!

ELTE a Múzeum Györgya Klapku v Komárome  už niekoľko rokov spolupracujú na archeologických výkopových prácach kúpeľa starobylého tábora légií v Brigetiu. Aj tento rok objavujú mimoriadne vzrušujúce nálezy.

Dekan ELTE Dávid Bartus uviedol, že komplex s rozlohou 6000 metrov štvorcových v areáli tábora identifikovali na základe geofyzikálnych prieskumov. Archeológovia vykopávajú na základe radarových snímok, momentálne pracujú na približne šesťsto metroch štvorcových. Počas výkopu sa snažili kúpeľ obkľúčiť na viacerých miestach. Nedávno boli otvorené štyri sekcie a zviditeľnila sa stará vykurovaná miestnosť, kde sa zachovali časti starobylého podlahového kúrenia vo výbornom stave. Našli sa aj fľaky na stenách, pravdepodobne stopy po bazénoch. Objavili sa aj fragmenty nástenných malieb, viac ako päťsto mincí, keramické, sklenené, železné, olovené a kovové predmety, ale aj kostené rytiny a prstene.

Vykopávka je zároveň oficiálnou stážou oddelenia starovekej archeológie ELTE. Študenti strávia na vykopávke dva týždne, no mnohí zostávajú aj dlhšie. Celkovo sa na prácach podieľa okolo päťdesiat ľudí. Okrem študentov archeológie sú na vykopávkach študenti stredných škôl, učitelia, doktorandi a zamestnanci múzea.

Výsledky bude mať tento rok možnosť vidieť aj široká verejnosť. Tradičný deň otvorených dverí sa uskutoční 16. augusta, doktor Dávid Bartus prisľúbil, že tohtoročný program bude obzvlášť veľkolepý, takže sa určite je na čo tešiť. Ich cieľom zostáva vytvorenie už skôr plánovaného archeologického parku. To si však vyžaduje externé zdroje, plány sú už v každom prípade pripravené.

Zdroj: komarom.hu

(Fotografia bola urobená počas Dňa otvorených dverí 2017.)